na úvod
výběr dalších autorů

Karel Čapek (9.1.1890 - 25.12.1938) - životopis


Český prozaik, dramatik a novinář. Také básník, překladatel, kritik a filozof. Významná osobnost české literatury přelomu 19. a 20. století.

Karel Čapek se narodil 9.1.1890 v Malých Svatoňovicích u Náchoda. Byl ze tří dětí, jeho bratr Josef Čapek byl známým malířem a spisovatelem. V literatuře se prosadil stejně úspěšně, jako jeho bratr Karel, ačkoli Karel Čapek byl literárně mnohem produktivnější. Oba bratři spolupracovali na hře „Ze života hmyzu“ a pohádkové knížce „Devatero pohádek“ a několika dalších knihách.

Od roku 1917 byl Karel Čapek redaktorem Národních listů a od roku 1921 redaktorem Lidových novin. Od roku 1925 byl předsedou Penklubu, (československé části mezinárodní spisovatelské organizace Penklub).

V roce 1935 se oženil s Olgou Scheinpflugovou, o rok později byl navržen na Nobelovu cenu za literaturu. Významně se podílel na práci v Peklubu, byla však proti němu vedena nenávistná kampaň na stránkách pravicového tisku. V roce 1938 pomáhal Karel Čapek likvidovat škody po povodních, nachladil se a na první svátek Vánoční, 25.12.1938 podlehl ve věku 48let zápalu plic.

Otec bratrů Čapkových byl lékařem. Karel Čapek studoval na gymnáziu v Hradci Králové, později filozofii v Praze. Podle některých literárních zdrojů byl Karel Čapek velmi plachý a vnímavý mladík, rád cestoval a zajímal se o dění kolem sebe. To dokazují jeho romány „Karakatit“, „Bílá nemoc“, „Válka s Mloky“ a „RUR“, jejichž tématem je hrozba fašismu a rasismu, před nimiž Čapek ve svých dílech varoval. Stejně tak byl Karel Čapek postaven na opačném břehu, pokud se jednalo o komunismus. Ve své úvaze „Proč nejsem komunistou“, píše:

„Věřiti, že problém chudých je úkolem dnešního a ne teprve příštího řádu, to znamená ovšem nebýti komunistou. Věřiti, že důležitější je kus chleba a teplo v kamnech dnes nežli revoluce za dvacet let, to znamená velmi nekomunistický temperament.“

„Nemohu býti komunistou, protože jeho morálka není morálka pomoci. Protože káže odstranění společenského řádu a nikoli odstranění společenského zlořádu, jímž je bída. Protože, chce-li vůbec pomoci chudým, činí to podmínečně: nejprve musíme vládnout, a pak (snad) na vás dojde. Pohříchu ani tato podmínečná spása není textově zaručena.“

„V komunistických novinách se nedočtete o světě nic, než že je naskrze mizerný; pro člověka, kterému není omezenost vrcholem poznání, je to trochu málo.“

Jeho úvahy jsou aktuální i dnes a dokazují Čapkovu neuvěřitelnou otevřenost a sečtělost i přirozenou inteligenci, která se odráží ve všech jeho dílech.

Stýkal a přátelil se Fráňou Šrámkem a také s T.G.Masarykem. Z tohoto přátelství vznikly jeho knihy "Mlčení s T. G. M.", "Hovory s T. G. M." a "Nablízku T. G. M."

Karel Čapek byl významným autorem své doby, jeho díla jsou však aktuální i dnes. Ačkoli jsou jeho romány s nádechem sci-fi, hlavním tématem je varování před fašismem a rasismem, který v době Čapkova života mohutně sílil. Čapek ve svých dílech používá zástupné postavy, charakteristické právě tak, aby i méně pozornému čtenáři došla jasná souvislost mezi jeho románem a reálným světem.

Vynikajícím zpracováním slova jsou Čapkovy povídky a fejetony.

Karel Čapek byl nepochybně jedním z největších spisovatelů české literatury.

Díla:


Povídky: Boží muka, Povídky z jedné kapsy, Povídky z druhé kapsy, Trapné povídky
Hry: Loupežník, R. U. R., Ze života hmyzu (spolupráce s bratrem J. Čapkem)
Romány: Továrna na absolutno, Krakatit, Válka s mloky, První parta, Život a dílo skladatele Foltýna (nedokončeno)
Drama: Věc Makropulos, Bílá nemoc, Matka, Lásky hra osudná

Překlady: Francouzská poezie moderní doby
Cestopisné fejetony: Italské listy, Anglické listy, Výlet do Španěl, Obrázky z Holandska, Cesta na sever
Románová noetická trilogie: Hordubal, Povětroň, Obyčejný život
Pro děti: Dášenka, čili život štěněte, Devatero pohádek (spolupráce s J. Čapkem)
Sbírky: Krakonošova zahrada, Zářivé hlubiny (na obou spolupracoval s J. Čapkem)
Filozofická revue: Adam Stvořitel

***

Kompletní seznam Čapkových děl s možností jejich stažení najdete na: capek.misto.cz
výběr dalších autorů
na úvod