na úvod

Festival spisovatelů Praha bude věnován Casanovovi - životopis


Proslulému svůdci žen, dobrodruhovi, ale hlavně spisovateli Giacomu Casanovovi (1725 – 1798), věnují pořadatelé letošní Festival spisovatelů Praha.
„Je znám jako milovník a svůdník, ale ne všichni vědí, že je autorem desítek knih,“ zdůvodnila rozhodnutí pořadatelů více prezidentka festivalu Vlasta Brtníková. mezi pozvanými hosty, kteří svou účast již potvrdili, jsou francouzský básník Yves Bonnefoy, izraelský spisovatel David Grossman, objev americké literatury Dave Eggers nebo mladá britská autorka Zadie Smithová.
Festival spisovatelů se letos uskuteční v pozdějším termínu, než byli jeho návštěvníci a diváci zvyklí. Patnáctý ročník mezinárodní přehlídky literatury, spisovatelů a čtenářů se bude konat od 4. do 8. června. „ V březnu jsou lidé stresováni daňovým přiznáním, na jaře se také koná mnoho kulturních akcí, které festivalu mohou ubírat diváky,“ vysvětlila Brtníková změnu termínu. Na 4. června připadá výročí Casanovova úmrtí, 2. dubna uplyne 280 let od jeho narození.Hlavním mottem diskusí bude věta “Naše nevědomost se stává naším jediným útočištěm,“ která se připisuje Casanovovi.
“Casanova nezanechal konkrétní představu o sobě, povědomí o něm, je značně modifikované, ale jeho pravý obraz je v literatuře. Byl doma všude, nerespektoval hranice, byl takovým posledním Evropanem, uznával Evropu intelektu a galantnosti,“ zdůvodňuje výběr letošní osobnosti prezident festivalu Michael March.
Přehlídka evropských i mimoevropských literátů představila v Praze mnohé známé autory jako třeba Susan Sontagovou, Lawrence Ferlinghettiho, Salmana Rushdieho, Irvina Welshe, Gora Vidala či Nadine Gordimerovou. Pódiových diskusí, autorských čtení a autogramiád se dále zúčastnili mj. Martin Amis, E.L. Doctorow, Miroslav Holub, Bohumil Hrabal, Arnošt Lustig, Margaret Atwoodová, Ian McEwan, Harold Pinter, Josef Škvorecký, Arundathi Roy či William Styron. “Úplný seznam osobností letošního ročníku zveřejníme samozřejmě až těsně před jeho červnovým zahájením. Myslím, že nejen návštěvníci divadla Minor, ale i ti, kdo si v době festivalu zapnou přímý internetový přenos, budou překvapeni,“ dodává Brtníková.
více info na www.pwf.cz
***

na úvod