na úvod
výběr dalších autorů

Nick Cave (nar. 1957) - životopis


Nick Cave pochází z malého australského městečka Wangaratta.
Jeho otec vyučoval na střední škole angličtinu a matematiku a celý život toužil napsat knihu. Maminka byla knihovnice a Cave vyrůstal se čtyřmi sourozenci jako typické venkovské dítě. Ve dvanácti letech ho vyloučili s kázeňských důvodů ze školy a poslali do přísnější internátní školy v Melbourne.
Od dětství zpíval ve zboru a od čtrnácti let hrál se spolužáky ve vlastní kapele, z níž později vznikla skupina The Birthday Party. Nick Cave byl autorem hudby i většiny textů repertoáru. Po rozpadu skupiny v roce 1983 zakládá The Bad Seeds. Kromě natáčení alb píše Cave také hudbu k filmům ( např. ve známém filmu Wima Wenderse Nebe nad Berlínem jsou dvě Caveovy písničky a Cave s Wendersem spolupracoval i na dalším filmu) a dvakrát si už také ve filmu zahrál vedlejší roli. Co se týče literární dráhy, začal ji knihou povídek, básniček, písňových textů, esejů apod., která vyšla pod názvem King Ink v roce 1988 v malém londýnském nakladatelství Black Spring Press.
V tomtéž nakladatelství vyšel v roce 1989 i jeho román And The Ass Saw The Angel, který po několika letech psaní dokončil v době, kdy žil v Berlíně. V současné době se chystá pustit do nového románu.
Nick Cave má za sebou typické problémy rozporuplných uměleckých osobností: drogovou závislost, veřejné skandály, oplétačky s policií a finanční potíže. Nyní žije v brazilském Sao Paulu s manželkou a synem.

Převzato z knihy "A uzřela oslice anděla", nakladatelství Kosmas

Díla: Uzřela oslice anděla


***

výběr dalších autorů
na úvod