na úvod
výběr dalších autorů

Arthur Hailey (*1920) - životopis


Arthur Hailey se narodil 5.dubna 1920.
Jméno Arthur dostal po zemřelém snoubenci své matky, který padl v první světové válce. Arthurova tehdy již 32letá matka se provdala za jeho staršího George. Rodina žila nedaleko Londýna - v Lutonu.
Arthur byl už od malička nadšeným čtenářem, toužil po práci reportéra. Ve škole si vedl dobře, ale protože Arthurovi rodiče neměli peníze na jeho další vzdělání, musel ve 14 letech opustit školu. Začal pracovat jako poslíček v realitní kanceláři a současně navštěvoval večerní školu, kde se naučil alespoň těsnopisu a psaní na stroji. Psal poezii, eseje, povídky, ale nic z toho nebylo publikováno.

3.září 1939 byl tehdy 19letý Arthur Hailey mobilizován. Nechal se zapsat k britskému letectvu RAF, neboť se toužil stát pilotem. Když prodělával letecký výcvik, zjistil, že trpí chronickou leteckou nemocí, přesto však výcvik dokončil a v roce 1943 se stal pilotem s hodností četaře.

V roce 1944 se oženil s Joanou Fischwickovou - anglickou dívkou, která pracovala na velvyslanectví.

Po válce si Arthur našel místo na ministerstvu letectva v Londýně, kde byl redaktorem časopisu britského letectva. V roce 1946 se manželům Haileyovým narodil první syn Roger. Život v poválečné Anglii se Arthurovi nelíbil. Rozhodl se proto emigrovat do Kanady, kde za 2.světové války strávil část služby u RAF při leteckém výcviku. S manželkou Joan měli ještě další dva syny, jejich manželství však nebylo šťastné. Rodina trpěla Arthurovou posedlostí psát a v roce 1949 se rozpadla.
Se svojí druhou a současnou ženou Sheilou se seznámil v Kanadě av roce 1951 se s ní oženil . Neustále se stěhovali. Žili nejprve v Kanadě, pak v Kalifornii, Londýně, New Yorku, Hollywoodu a dnes žijí na Bahamách. Mají spolu tři děti: Jane, Stevena a Dianu.
Romány tohoto úspěšného autora vynikají dokonalou znalostí líčeného prostředí a napínavou dějovou strukturou.

Díla:
Romány - Let do nebezpečí, Konečná diagnóza, Hotel, Letiště, Kola, Penězoměnci, Přetížení, Účinný lék, Večerní zprávy.


***

výběr dalších autorů
na úvod