na úvod
výběr dalších autorů

George Orwell (1903 – 1950) - životopis


Literát, editor a žurnalista George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair) se narodil 25.6. 1903 v Motihari v Indii, vyrůstal však v Anglii v Oxfordshiru. Svůj pseudonym zvolil podle anglické říčky Orwell.
Vystudoval soukromou střední školu a následně prestižní univerzitu Eton. Sloužil u Indické policie v Barmě a teprve v roce 1927 se vrátil do Anglie, aby se zde živil novinařinou.

Od třicátých let přispíval knižními recenzemi a později i literárními a politickými úvahami do předních britských novin. Za války pracoval v zahraničním vysílání BBC a v roce 1945 byl válečným dopisovatelem listu. Zúčastnil se občanské války ve Španělsku.

Orwell byl vášnivým socialistou, zastáncem rovnosti a sociální spravedlnosti a odpůrcem fašismu, což se odrazilo v celém jeho díle.
Dodnes patří k nevýznamnějším literárním osobnostem 20. století.
Jako satirik bývá často srovnáván s Franzem Kafkou a je označován za proroka našeho věku.

Všeobecně je považován za jednoho z nejlepších anglických esejistů vůbec.
Kompletní sbírka jeho esejů vyšla v angličtině ve čtyřech svazcích pod názvem ´Sebrané eseje, novinové články a korespondence´.
Světoznámým autorem se Orwell stal díky románu ´Farma zvířat´, který napsal krátce před svou smrtí a románu ´1984´.

Orwell zemřel 21.1.1950 na tuberkulózu.

Díla:
Farářova dcera, Barmské dny, Bože chraň aspidistru, Trosečníkem v Paříži a Londýně , Jak umírají chudí, Nadechnout se, Cesta k wiganskému molu, Hold Katalánsku, V břiše velryby, Úpadek anglické vraždy, Obratník raka, Farma zvířat, 1984.


***

výběr dalších autorů
na úvod