na úvod
výběr dalších autorů

Paulo Coelho - životopis„Paulo Coelho je nejen jedním z nejčtenějších, ale i jedním z nejvlivnějších autorů, kteří dnes píší,“ napsala porota ceny Bambi v Německu. „Jeho knihy zlepšují život milionům lidí,“ uvedly britské The Times.

Jeho knihy byly přeloženy do 62 jazyků a prodej dosahuje téměř 75 milionů výtisků. Různé tituly z pera Paula Coelha obsadily během 15 let čelná místa na žebříčcích bestsellerů na celém světě. Podle agentury Reuters (8. října 2003) se Paulo Coelho řadí mezi tři nejúspěšnější spisovatele na světě.

Paulo Coelho vedl život plný extrémů. Jeho mládí je poznamenáno rebelstvím. Patřil mezi hippie. Napsal texty k populárním písním některých slavných brazilských hvězd popmusic, včetně Elis Reginy a Raula Seixase. Krátce nato pracoval jako novinář.

V roce 1986 Paulo Coelho prošel pouť do Santiaga de Compostela, středověkou poutnickou stezku mezi Francií a Španělskem. Později své zážitky z této cesty popsal v knize Poutník, publikované v roce 1987. V dalším roce založila druhá kniha Alchymista autorovu celosvětovou proslulost. Tato kniha si již získala statut moderní klasiky a je předmětem obdivu na celém světě. Příběh je považován za nadčasový a zřejmě bude okouzlovat a inspirovat mnoho nových čtenářů budoucích generací.

Paulo Coelho získal nesčetná prestižní mezinárodní ocenění. Kritici oceňují zejména jeho poetický, realistický a filozofický styl a symbolický jazyk, který nepromlouvá k našemu mozku, ale k našemu srdci. Coelho je členem prestižní Brazilské literární akademie (2002).

Kromě románů píše také týdenní novinářské sloupky publikované po celém světě a příležitostně i články na aktuální témata. Paulo Coelho založil bulletin The Manual On-Line, který má přes 44 000 předplatitelů.

Paulo Coelho a jeho žena, Christina Oiticica, jsou zakladateli Institutu Paula Coelha, který poskytuje podporu a příležitosti pro nerovnoprávné a chudé členy brazilské společnosti, zejména děti a starší spoluobčany. Byl jmenován zvláštním poradcem v programu UNESCO „Duchovní konvergence a interkulturní dialogy“ a členem komise Schwabovy nadace pro sociální podnikání. Byl prvním nemuslimským autorem pozvaným na výměnu myšlenek a nápadů v Íránu od islámské revoluce v roce 1979.

Paulo Coelho drží světový rekord Guinessovy knihy rekordů za nejvyšší počet překladů (53) jednoho titulu (Alchymista) podepsaných při jedné autogramiádě (45 minut). Rekord byl vytvořen během mezinárodní autogramiády na Frankfurtském knižním veletrhu (2003).

Člověk, který se za jménem Paulo Coelho skrývá, rád čte, cestuje, má rád počítače, internet, horolezectví, pěší turistiku, a kyudo, meditativní formu lukostřelby. Vstává brzo ráno a po dvouhodinové procházce vystřílí 24 šípů z jednoho ze svých tří luků.

životopis převzat z nakladatelství Argo

Díla:
Alchymista, Čarodějka z Portobella, Ďábel a slečna Chantal, Jako řeka jež plyne, Jedenáct minut, Pátá hora, Poutník – Mágův deník, Rukověť bojovníka světla, U řeky Piedra jsem usedla a plakala, Veronika se rozhodla zemřít, Záhir.

***

výběr dalších autorů
na úvod