na úvod
výběr dalších autorů

Eduard Petiška (1924-1987) - životopis


Český básník, prozaik a překladatel. Narodil se 14.5.1924 v Praze. Vystudoval gymnázium v Brandýse nad Labem, poté studoval v Praze na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy dějiny literatury a germanistiky. Získal titul PhDr.
Překládal z němčiny, především J.W.Goetha. Je autorem mnoha knih, především pro dětské čtenáře a stal se jedním z nejoblíbenějších českých pohádkových autorů.
V poezii navázal na F.Halase (Podzimní deník).
Lyrický ráz mají i jeho prózy, v nichž se zabýval generačními a mravními konflikty (Než uzrají muži, Pomerančové šaty, Průvodce mladého muže manželstvím, Třicet manželek)
Jeho knihy pro děti (Birlibán, Jak krtek ke kalhotkám přišel, Anička malířka) se staly oblíbenými a dosud vydávanými pohádkami.
Kulturně výchovný význam mají jeho úpravy českých a cizích pověstí a pohádek (Staré řecké báje a pověsti, Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy, Čtení o hradech, Čtení o zámcích a městech).
Eduard Petiška zemřel 6.6.1987 v Mariánských lázních jako úspěšný a uznávaný autor.
Svůj literární odkaz předal synovi, českému prozaikovi, který píše pod jménem Eduard Martin.

Díla:
Beletrie: Svatební noci- a jiné lásky, Čtení o hradech, zámcích a městech, Atlantic, Ovidiova paměť, Cesta do země Lidivoni, Srdce, ve kterém bydlím , Podzimní deník, Třicet manželek, Staré řecké báje a pověsti , Příběhy tisíce a jedné noci vypravuje Eduard Petiška, Sedmikráska, Svatební noci... a jiné lásky , Čtení o zámcích a městech, Prométheova paměť, Hrdinův pátek , Soudce Knorr, Hotel pro cizince, Než uzrají muži, Pomerančové šaty, Deset německých novel, Než uzrají muži, Za ranních červánků a jiné povídky

Pohádky: Dobrodružství malých cestovatelů, Krtek a autíčko, Pohádková čítanka, O jabloňce, Pohádkový dědeček, Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy, Krtek a kalhotky, Pohádková babička, Jak krtek ke kalhotkám přišel, Olin a lišky, Helenka a Princezna, Míšovo tajemství, Příběhy, na které svítilo slunce, Birlibán, Anička malířka, Sedmikráska, Bylo jednou jedno loutkové divadlo, Alenčina čítanka, Anička a flétnička, Martínkova čítanka a dvě klubíčka pohádek, Neviditelná Zuzanka : Pro začínající čtenáře, Byl jednou jeden krtek, Martínkovy pohádky, Z pokladnice příběhů království českého

Ostatní: Příběhy starého Izraele, Velká cesta k malým dětem, Johann Wolfgang Goethe (výbor z poezie)


***

výběr dalších autorů
na úvod