na úvod
výběr dalších autorů

Karel Poláček (1892-1944) - životopis


Český spisovatel a novinář, patřící do meziválečné doby, do takzvaného ´demokratického proudu´. Vedle Karla Čapka jeden z nejvýznamnějších českých autorů.
Narodil se v roce 1892 v Rychnově nad Kněžnou, vystudoval gymnázium a poté pracoval jako úředník.
První světovou válku přežil jako voják. V roce 1914 se dostal do zajetí na srbské frontě.

Publikovat začal v roce 1920 v tehdejší 'Tribuně'. Patřil mezi liberálně demokratické autory. Od roku 1922 byl redaktorem 'Lidových novin', kam přispíval především sloupky a soudničkami. V roce 1939 však byl obětí protižidovských předpisů a Lidové noviny jeho sloupky nesměly vydávat. Byl odveden do koncentračního tábora Osvětim, kde byl v roce 1944 umučen k smrti.

Poláček psal úsměvně humoristicky o malosti českého člověka, své hrdiny často velmi zidealizoval. Postupně se ve svém uměleckém vývoji dostal k satirickým a sarkastickým výpadům proti zlu a maloměšťáctví.
Čerpal z podorlického kraje, používal k vyprávění jak prvky hovorové řeči, které mnohdy působí komicky a lidsky, i spisovné mluvy, používané rádoby vzdělanými postavami jeho příběhů.

Ve svých drobných prózách dokázal mistrně odpozorovat a parodovat hloupost, vnitřní prázdnotu, rétoričnost a pózu. Kromě drobných humoristických próz o lidských necnostech (Povídky pana Kočkodana , Povídky izraelského vyznání , Muži v ofsajdu ), vytvořil i díla závažnější, společenskokritická, např. Dům na předměstí, Hlavní přelíčení, Michelup a motocykl.

Uměleckým vrcholem Karla Poláčka se stal románový cyklus s tragikomickým zobrazením maloměšťáckého života před první světovou válkou a během ní. Jednotlivé díly pojmenoval Okresní město, Hrdinové táhnou do boje, Podzemní město a Vyprodáno. Zamýšlený pátý díl již bohužel nestačil dokončit.

V době, kdy Karel Poláček čekal na transport do koncentračního tábora napsal svůj nejznámější a nejúspěšnější humorně laděný román ´Bylo nás pět´. Očima dítěte vtipně vypráví o životě ve městě, nepřehlíží faleš a pokrytectví. Podle jeho románu byl natočen neméně úspěšný seriál.

Vypravěčské umění Karla Poláčka má své neopakovatelné kouzlo, které přináší radost i současným čtenářům.

Díla:

Povídky pana Kočkodana (1922), 35 sloupků (1925), Lehká dívka a reportér (1926), Povídky izraelského vyznání (1926), Bez místa (1928) , Dům na předměstí (1928), Hráči (1931), Muži v ofsajdu (1931), Hlavní přelíčení (1932), Edudant a Francimor (1933), Hedvika a Ludvík a jiné povídky , Michelup a motocykl (1935), Hrdinové táhnou do boje (1936) , Okresní město (1936), Podzemní město (1937) , Vyprodáno (1939), Hostinec U kamenného stolu (1941), Bylo nás pět (1946), Deník se žlutou hvězdou , Židovské anekdoty, Žur.


***

výběr dalších autorů
na úvod