na úvod
výběr dalších autorů

Romain Rolland (1866-1944) - životopis


Francouzský spisovatel, dramatik, publicista a hudební historik, nositel Nobelovy ceny za literaturu v roce 1915. Narodil se 29. 1. 1866 v burgundském městečku Clamecy v rodině notáře, zemřel 30. 12. 1944 ve Vézelay.Vystudoval historii v Paříži a později v Římě, od roku 1912 se věnoval výhradně literatuře, hudební kritice a veřejné činnosti. Psal teoretické studie o divadle, zabýval se dějinami umění, na pařížské Sorbonně přednášel dějiny hudby. Byl přesvědčeným pacifistou. V době ohrožení ČSR roku 1938 vyzýval státníky, aby nedopustili rozbití Československa, protestoval proti mnichovské zradě a proti fašistické okupaci republiky.

Díla:

Dramata - Vlci, Danton, Čtrnáctý červenec, Hra o lásce a smrti, Květná neděle, Robespierre (cyklus her o Francouzské revoluci).
Protiválečná groteska - Liluli.
Životopisy - Život Beethovenův, Život Michelangelův, Život Tolstého, Život Gándhího. Romány - Jan Kryštof, Okouzlená duše, Dobrý člověk ještě žije.
Novela - Petr a Lucie.
Odborné práce muzikologické, výtvarné a divadelní - Hudebníci nedávné doby, Hudebníci minulosti, Beethoven, Michelangelo Buonarotti.


***

výběr dalších autorů
na úvod