ČTENÁŘSKÝ DENÍK

na úvod
zpět na recenze

Čtvrtý protokol
filmové zpracování stejnojmenného románu - recenze


autor předlohy - Frederick Forsyth


Agent KGB major Valerij Petrovskij (v podání Pierce Brosnana) je odeslán do Anglie, kde má za úkol vybudovat špionážní residenturu poblíž americké vojenské základny. Součástí jeho úkolu je přebírat zásilky pro kurýry ze SSSR. Jeden z kurýrů však příjde při střetu s celníkem o život a díky britskému lovci špionů Johnovi Prestonovi dojde odhalení jeho zásilky. Tou zásilkou je součást atomové bomby, je tedy více než jasné, jaký úkol Petrovski v Aglii plní. Preston (Michael Caine) se snaží Petrovskimu v jeho misi zabránit , což samozřejmě není tak jednoduché, jak by si byl anglický agent přál.
Čtvrtý protokol je klasickou starší detektivkou, zpracovanou pěkně "po anglicku". Agenti s ostře řezanými rysy bez sebemenší známky emocí plní své úkoly, aby zachránili co se dá. Zpracování vynikajícího románu jednoho z nejúspěšnějších autorů "akčních" knih, Fredericka Forsytha poněkud pokřivilo jeho silný náboj, který ve svém díle Forsyth nepochybně má. Z filmového zpracování se však jakékoli napětí vytratilo. Zpočátku příběh nemá žádný spád a děj se vleče hlemýždím tempem. První hodinu tohoto filmu se málokterému divákovi podaří orientovat se v ději a především v postavách tohoto pitoreskního dílka. Pokud jste nečetli knihu, podle níž byl Čtvrtý protokol natočen, zřejmě se v ději ztratíte úplně a už nenajdete cestu ven. Typicky anglické zpracování, kterému je jakýkoli spád, překvapení či napětí cizí, navíc příběh degraduje na obyčejnou anglickou detektivku a divákovi vnucuje představu, že Forsyth je nudný a neschopný spisovatel. Opak je však pravdou a je skoro s podivem, že z tak vynikajícího románu skvělého autora lze vytvořit něco tak nudného, jako je tento film.

Ale abych nebyla nespravedlivá, pokud neusnete nebo nevypnete video dřív než za hodinu, dočkáte se. V poslední půlhodině se to trochu "rozhýbe" a snad se i přestanete těšit na závěrečné titulky.

Jestliže si však chcete v předvánočních dnech zpříjemnit volné chvíle Forsythovým Čtvrtým protokolem, zamiřte místo do videopůjčovny raději do knihovny. Na rozdíl od první možnosti byste neměli být zklamáni.

Hrají: Michael Caine, Pierce Brosnan, Ned Beatty, Joanna Cassidy, Julian Glover, Michael Gough, Ian Richardson, Matt Frewer, Matthew Marsh, Gordon Honeycombe, Philip JacksonRežie: John Mackenziezpět na recenze
zpět na úvod