ČTENÁŘSKÝ DENÍK

na úvod
zpět na seznam knih

Andělé a démoni - recenze


Dan Brown


Anotace:
Kniha líčí první dobrodružství uznávaného harvardského symbologa Roberta Langdona, budoucího hrdiny knihy Da Vinciho kód (Šifra mistra Leonarda). Spletitý příběh jedné noci a jednoho dne začíná nočním telefonátem, v němž se ředitel elitního švýcarského vědeckého ústavu CERN na symbologa obrátí s žádostí o pomoc při pátrání po vrazích jeho kolegy. Cejch, který má zohavená mrtvola vypálený na hrudi, Langdona přivádí na stopu dávného bratrstva iluminátů, kteří po desítkách let zdánlivé nečinnosti opět udeřili, aby přímo v srdci katolické církve, ve Vatikánu, definitivně a poněkud brutálně vyřešili odvěký spor vědy s náboženstvím. Langdon, a s ním i půvabná fyzička Vittorie, prožijí neuvěřitelných čtyřiadvacet hodin, během nichž v římských kostelích kdosi podle starodávného vzorce popravuje kardinály a kdesi v útrobách Vatikánu, očekávajícího volbu nového papeže, odtikává nejničivější časovaná bomba v dějinách lidstva.
Exkluzivní provedení s ilustracemi, fotografiemi a nákresy symbolů i pamětihodností zmiňovaných v textu.

Recenze: (Markéta Karešová)
Strhující příběh, v němž Dan Brown prokázal své kombinační schopnosti, smysl pro detail i schopnost zaujmout a nepolevit.
Příběh symbologa Roberta Langdona (a samozřejmě i dalších postav) nenechá čtenáře ani na chvilku vydechnout. Zajímavé a někdy nečekané nápady a zápletky, které se odvíjejí jako klubko dobře navinuté fantazie, skrývají v pozadí vždy něco nečekaného. Když už si myslíte, že děj se musí odehrávat podle vašich představ, Brown bývá o krůček napřed a vždy něčím malým překvapí. Snažila jsem se nepředvídat a nehádat, kudy se bude ubírat osud všech zúčastněných, nechala jsem se vtáhnout do děje a knihu jsem si opravdu užívala.

Co se týká vlastního obsahu knihy, je poněkud tajemný a není tedy vhodné předjímat. Sami si během prvních stránek rychle uděláte představu o tom, zda je tento literární styl právě vaším šálkem kávy.
Máte-li rádi příběhy, které mají spád, pak věřte, že ano.

Mám-li však přece jen trochu poodhalit roušku tohoto akčního příběhu, povím jen tolik, že děj se odehrává na samé hranici mezi vědeckým a náboženským výkladem světa a je i jejím hlavním tématem. Zákonitosti, spadající převážně do atomové fyziky, jsou vysvětleny dost podrobně i pro naprostého laika a v žádném případě děj neruší svou složitostí.

Jednu věc bych však Danu Brownovi přece jen vytkla. Konečná fáze děje je na můj vkus poněkud ´přitažená za vlasy´. Fantastično sice prosakuje z každé stránky této knížky, závěr je však opravdu poněkud nerealistický a možná bych řekla až pohádkový.
Nicméně mě Dan Brown přesvědčil, že psát umí a že rozhodně neudělám chybu, když sáhnu po dalším jeho dílku.


Nakladatel Argo, překlad Michala Marková, 464 stran, rok 2006 – 2.vydání
Objednat lze v nakladatelství Argo či v knohkupectví Kosmas, cena 246Kč.


další recenze
zpět na úvod