ČTENÁŘSKÝ DENÍK

na úvod
zpět na seznam knih

Viděl jsem peklo(2)- Černobyl - recenze

Tvrtko Vujity


autor článku: Filip Valtr


Půl roku plánování, dvě stě rozeslaných faxů, pět set telefonátů, tucty e-mailů kyjevskému černobylskému ministerstvu. Předem nahlášená jména lidí, kteří pojedou. Čísla kamery a lamp. Přesné místo a čas natáčení. Prostě všechno.
Tak popisuje Tvrtko Vujity začátek cesty k reaktoru, který vybuchl.
Kapitola se jmenuje prostě - Černobyl, s podtitulem "Cesta do pekla."
Přesné naplánování pomocí odborníků bylo nezbytné. Stejně jako dozimetr (měřič úrovně radiace), který sebou vezli.
Trasa, celková délka i čas pobytu na jednotlivých místech musely být přesně spočítány, aby všudy přítomné ozáření nepřesáhlo přijatelnou úroveň. Výsledkem bylo nejen shlédnutí muzea tehdejší katastrofy, ale i přímá zkušenost s pásmem, kam každý vstupuje pouze na vlastní zodpovědnost, a setkání s přímýmiúčastníky. Mezi ně patří např. vojáci, povolaní na místo bezprostředně po havárii. Většina z nich je již po smrti. Někteří dožívají s rakovinou způsobenou ozářením. Z „civilních“ pamětníků pak obyvatelé okolních vesnic, kterých tu dnes bydlí čtyři sta. Podmínkou jejich návratu (samozřejmě na vlastní nebezpečí) byl věk nad šedesát let.
Další zastávkou riskantní expedice je zamořené Pripjati. Město, jehož návštěva nesmí, ani s rouškou na obličeji, překročit patnáct minut. Město, které je nejradioaktivnější osadou na světě. Nakonec se dostáváme přímo na blokovou dozornu Černobylské elektrárny. Vyprávění Dimitara Sergejeviče, je autentické. Zná detaily strašlivé noci, jelikož byl přímo tam i v době výbuchu.
Cesta končí jedním konkrétním číslem. Číslem, které ukazoval dozimetr - 48 mikro silverů. Padesát je dávka, kterou obdrží v průměru jeden člověk za rok. Tvrtko Vujity a kameraman Gábor Varga ji obdrželi za jeden den. Ještě to není hranice, která by neměla být nebezpečná, ale přece jen se na nich cesta svým způsobem podepsala: „Hrůzné sny mi připomínají nejstrašlivější cestu jakou jsem kdy v životě podnikl ... v zápětí se probudím zbrocený potem a jen velmi pomalu se uklidňuji."


Knihu si můžete objednat přímo na této adrese: Viděl jsem peklo - Kosmas

kapitola (1) "Osada mrtvých"
kapitola (3) "Psí žena"
na úvod
zpět na seznam knih
Tento článek byl zobrazen již pocitadlo krát