ČTENÁŘSKÝ DENÍK

na úvod
zpět na seznam knih

Čtvrtý v pořadí - recenze

James Patterson

autor recenze: Markéta Karešová


Anotace:
Poručík Lindsay Boxerová je nucena během jednoho velmi nebezpečného případu, jenž se mohl stát jejím posledním, vystřelit v sebeobraně. Spustí tak sérii událostí, které očerní celý policejní sbor, rozdělí město na dva tábory a zničí jednu rodinu. Tímto zákrokem se dá do pohybu lavina hrozící pohřbít vše, kvůli čemu Lindsay dřela celý život. Její další osud závisí na výroku dvanácti porotců.Aby unikla stresu ze soudního přelíčení, odjede do malebného městečka na venkově. Krátce po jejím příjezdu tu však začne docházet k příšerným vraždám. Neexistují svědci, neexistuje motiv, mezi činy a oběťmi zdánlivě není možno nalézt žádnou souvislost. Jeden detail však Lindsay postřehne – spojí si vraždy se starým případem, který ji dodnes pronásleduje jako noční můra.Detektivka Lidsay Boxerová a Ženský vyšetřovací klub se vracejí, aby se popraly se svým čtvrtým a dosud nejděsivějším případem…

Recenze:
Klasická detektivka se zápletkou, kterou rozmotá téměř geniální vyšetřovatelka Lidsay Boxerová. Příběh, plný zákrut a zdánlivě nesouvisejících událostí a osudů, tak jak to ve správném detektivním románu bývá. Knize nechybí spád, napětí a šmrnc, díky čemuž máte pocit, že musíte číst dál, protože i vy jste součástí vyšetřování záhadných vražd.

Trochu mě zpočátku zarazil fakt, že James Patterson píše příběh v první osobě ženského rodu, tedy já, žena. což u mužů spisovatelů nebývá příliš obvyklé. Nicméně Lindsay Baxerová je, stejně jako další ženy z Ženského vyšetřovacího klubu, které v příběhu figurují, oblíbenou hrdinkou Pattersonových příběhů a mužský pohled na věc osobnosti Lindsay vůbec neškodí.

Patterson romány s Lindsay Boxerovou čísluje, Čtvrtý v pořadí je tedy opravdu čtvrtým příběhem Lindsay Boxerové. První kniha se jmenovala První musí zemřít, následovaly romány Druhá šance a Každý třetí den. Na Čtvrtý v pořadí volně navazuje Pátý jezdec.

Na prvních stránkách knihy objevila pod jménem Jamese Pattersona malým písmem dopsáno „&Maxine Poetrová“. Z obálky však nevyplývá, jak se na románu novinářka Maxine Poetrová podílela, literární styl patří Pattersonovi…

Troufám si říct, že se jedná o opravdovou špičku mezi detektivními romány a proto pokud jste si oblíbili právě tento žánr, neměli byste Pattersona rozhodně přehlédnout.

James Patterson
Je autorem třiceti knih včetně bestsellerů s hlavním hrdinou Alexem Crossem. S rodinou žije na Flordě.

Maxine Paetrová
Je spisovatelka a novinářka. Žije se svým manželem v New Yorku.

Ukázka:
U chodníku už stála tři černobílá policejní auta a Conklin, první důstojník na místě činu, natahoval kolem celé oblasti žlutou pásku.. Pomáhal mu jeho kolega Les Arou.
„Tak co tu máme?“ zeptala jsem se Conklina a Aroua.
„Mrtvého bělocha, poručíku. Mezi patnácti a dvaceti, vyvalené oči, slušně oblečený,“ oznámil Conklin. „Pokoj dvacet jedna. Žádné známky násilného vniknutí. Oběť je ve vaně, stejně jako ta předchozí.“
Když jsme s Jacobim vešli do hotelu, pach moči a zvratků nás málem porazil. Nikde žádný poslíček. Ani výtahy a pokojová služba. Noční tvorové se rychle ztráceli ve stínech, až na jednu bledou prostitutku, která si odtáhla Jacobiho stranou.

Allpress, 2006


další recenze
zpět na úvod