ČTENÁŘSKÝ DENÍK

na úvod
zpět na seznam knih

Dárce - recenze


Ken McClure


Román z lékařského prostředí s detektivní zápletkou.V prestižní americké nemocnici, která je určena movitým pacientům, pracují vynikající lékaři. Nemocnice je financována z peněz, vybraných za lékařskou péči, poskytovanou především bohatým pacientům. Oplátkou za vysoké ceny poskytuje nemocnice svým pacientům nejen nadstandardní péči, ale především diskrétnost, která je jejím krédem.

Nemocnice je však do určité míry financována také ze státního rozpočtu a ministerstvo vnitra se rozhodne vyslat do nemocnice doktora Dunbara, který má za úkol diskrétně prověřit jejich hospodaření. Dunbar se svého úkolu zhostí opravdu zodpovědně a díky své zvídavosti odhalí neuvěřitelné skutečnosti, které se v nemocnici dějí.

Dunbar je inteligentní, charismatický, zodpovědný a pracovitý muž se smyslem pro zodpovědnost a spravedlnost. Typicky kladný hrdina, jehož snahy o odhalení vtáhnou čtenáře do děje a nezbývá mu, než hlavnímu hrdinovi fandit."Dárce" je protkán postavami, z nichž většina je vykreslena důkladně a zcela realisticky se všemi přednostmi i nedostatky, jaké může lidská duše mít.Kriminální zápletka dlouhou dobu vlastně žádnou kriminální zápletkou není, je jen nevysvětlitelnou událostí, ze které může vzejít cokoli. Ačkoli autor již na začátku knihy čtenáři předkládá nějaký předpokládaný směr příběhu, o několik stránek dál do něj vnese nové podněty a události, které nenechají čtenáře nad knihou zívat.

"Dárce" je klasickým lékařským románem, kde je postaveno dobro proti zlu. Je však více než to, přinutí čtenáře přemýšlet a kombinovat, a hlavně - přinutí jej číst. McClureho knihu nedočtenou určitě neodložíte.

zpět na seznam knih
úvod