ČTENÁŘSKÝ DENÍK

na úvod
zpět na seznam knih

Farma zvířat - recenze


George Orwell


Farma zvířat je neobvyklá bajka, plná podobenství a předpovědí věcí příštích.

Orwellova Farma zvířat vznikla během 2.světové války, v roce 1944. Vypráví příběh Panské farmy, na které se vzbouřila zvířata, vyhnala majitele farmy a začala si vládnout sama. Farmu na protest proti farmáři a lidem vůbec, nazvali ´Farma zvířat´.
Zprvu dobré a idealistické myšlenky o rovnosti, blahobytu a vzájemném respektu, pomalu berou za své. Prasata, která se prohlašují za nejchytřejší a nejschopnější, pomalu mezi ostatními zvířaty nabývají vysokých a neotřesitelných pozic a dříve hlásanou svobodu a rovnoprávnost upírají ostatním obyvatelům farmy víc a víc.

Zvířata se oslovují ´soudruhu´, ale i kdyby Orwell nepoužil takto čitelnou tajenku, čtenář by musel poznat, o kom vlastně celý příběh vypráví. Není tedy divu, že i sami komunisté se v bajce poznali a vzhledem k nelichotivému - leč pravdivému - vyznění celého příběhu, byla Orwellova kniha ihned po svém prvním vydání u nás v roce 1946 zakázána.

Naprosto neuvěřitelné poměry na farmě, které každému ´zvenčí´, připadají jako absurdní, se zdají jejich účastníkům, zvířatům na farmě, zcela v pořádku. V postupném ´totalizování´ farmy lze vidět zhoubné účinky neustálé propagandy a kampaně ve jménu jakéhokoli –izmu.

Charaktery a pohnutky zvířat Orwell popisuje s takovou přesvědčivostí a přehledem, že čtenáře snadno vtáhne do děje a přesvědčí o tom, že ´soudruzi´, jsou opravdu prasata.

Orwellova Farma zvířat je nejen dokonalou přehlídkou charakterů, tolik typických pro lidskou společnost, ale také až děsivě přesnou předpovědí komunistického režimu.


zpět na seznam knih
na úvod