ČTENÁŘSKÝ DENÍK

na úvod
zpět na seznam knih

Jantarová komnata - recenzeH.G.Konsalik


Nedávno jsem se byla podívat v Praze na Václaváku a zamířila jsem do prodejny levných knih v jeho dolní části. Kdo obchod zná, ten mi jistě potvrdí, že jen projít všechna oddělení dá pořádně zabrat. Co mne ovšem mezi těmi stohy a stohy zlevněných knih trochu překvapilo je, že se mezi nimi najdou i opravdové literární perly. Mezi jinými jsem tam objevila i svou oblíbenou knihu mého ještě oblíbenějšího autora H.G.Konsalika - Jantarová komnata. Kdybych ji už dávno neměla ve své domácí knihovně, jistě bych si ji tam pořídila. Obzvlášť, když byla za nějakých takových... tuším, že 69,- Kč.
Pokusím se Vám všem, kvalitní četby chtivým čtenářům, přiblížit její obsah :
Kniha je zasazena do dvou časových pásem , od sebe sice velmi vzdálených, ale tématicky souvisejících. Společným dějem je proslulá Jantarová komnata, která se na konci 2. světové války ztratila a dodnes nebyl zjištěn její úkryt. Není ani známo, zda byla Jantarová komnata zničena, či zda je někde ukrývána či ztracena.
Jak jsem již uvedla, kniha je rozdělena na dvě části.
V první části knihy autor vypráví o skutečných historických událostech, které se kolem Jantarové komnaty odehrávaly. Čtenář se dozví, jak a proč byla převezena z Německa do Carské Rusi, jaké dramatické události se kolem ní odehrávaly a jak ovlivnila vládu a krutost tehdejších panovníků v Rusku. Velmi čtivým a poutavým příběhem Konsalik proplouvá několika staletími a popisuje události, které s Jantarovou komnatou přímo či nepřímo souvisejí.
Druhá část je zasazena do období 2. světové války, kdy byla komnata střežena potomky strážců komnaty. (Ostraha komnaty se dědila z generace na generaci a byla zachována až do 2. světové války.) Při přechodu německých vojsk přes ruské území docházelo k devastaci a plenění historických děl, umění, kostelů a dalších památek německými vojáky. Bohužel ani Jantarová komnata nebyla ušetřena. V této části knihy je přesně podle historických údajů, které byly o pohybu Jantarové komnaty zaznamenány, veden příběh strážce komnaty a jeho neteře, kteří Jantarovou komnatu provázeli až do jejího zmizení na Rakouském území. Konsalik dotvořil teorii o dalším osudu Jantarové komnaty tak, aby byl příběh dokončen, přestože skutečný osud Jantarové komnaty není dodnes znám.
Tuto knihu doporučuji všem, kteří mají rádi historické romány, dějiny, fakta, ale stejně tak příběhy a romány, v nichž lze nalézt skutečné osudy lidí a život kolem nás.


zpět na seznam knih
úvod