ČTENÁŘSKÝ DENÍK

na úvod

na úvod
zpět na seznam knih

Naděje po kapkách - recenze


Iva Nováková
Malá tenká knížka, kterou přečtete za jedno odpoledne. Kniha, do které se vešel život. A ne jeden. Ale také smrt. Všudypřítomná a krutější o to, že se jedná o život a smrt dětí. Předškoláků a školáků, kteří prožili velkou část svého kratičkého života na dětské onkologii v Motole, s nemilosrdnou diagnózou „akutní leukémie“.

Smrt je vždy zlá. Smutná, hořká a nemilosrdná. Když si však vybere dítě, je navíc nesnesitelná. Pro dítě samé, pro jeho rodiče, pro každého z nás.
Iva Nováková popsala zápas svého syna s touto zhoubnou nemocí, s níž nelze vyhrát válku, kterou vám vyhlásila. Bitvu ano, někdy. Ale jakmile se vás chytí, už vás nepustí. A když chytí vaše dítě a vy se musíte den co den, každou hodinu, minutu a vteřinu dívat na to, jak vaše dítě trpí, podobá se váš život zlému snu.

„Naděje po kapkách“ vypráví příběh dvou dětí, které ve stejné době podstoupily léčbu v Motole. Dvě děti, dvě rodiny, dva osudy. A každý se ubíral jiným směrem…
Osud těchto dvou, ale i mnoha jiných dětí, měl za následek vznik „Kapky naděje“. Charitativní organizace Venduly Svobodové, která je matkou druhého z dětí, které v knize vystupuje jako dětský pacient. Klárka. Čtyřletá holčička, která bohužel svůj zápas s leukémií prohrála. Právě díky její matce „Kapka naděje“ pomáhá nemocným dětem. Vše zlé, je pro něco dobré, říká se. I když v souvislosti se smrtí dítěte se zdá tato věta více než morbidní.

V druhé části knihy představuje autorka několik dalších dětí, které s leukémií zápasí a urputně bojují. Bojují o to, aby mohly dospět. Aby mohly chodit do školy, hrát si a dospívat jako zdravé děti. Některým z nich se to však nepodaří.
Nezbývá jen dodat slovy Venduly Svobodové: „Děti by neměly umírat!“

Pokud se rozhodnete dětským onkologickým pacientům pomoci a trochu jim svou troškou „do mlýna“ usnadnit krutou realitu jejich života, můžete Kapku naděje podpořit byť i malým finančním příspěvkem. Můžete přispět i tím, že si knížku koupíte, 5% z ceny knihy jde na konto Kapky naděje. A každá kapka je dobrá.

Knihu si lze objednat za 156,- Kč u Vydavatelství „Rodiče“ (ČERNOKOSTELECKÁ 4, 100 00 PRAHA 10), které ji v roce 2003 vydalo. Jejich internetová stránka je: www.rodice.com

Pokud chcete přispět přímo organizaci Kapka naděje:

Telefonní linka pro Kapku naděje
900 500 101
Každý, kdo zavolá na toto číslo, přispěje na konto nadačního fondu částkou 50 Kč za každou započatou minutu hovoru.
Bankovní spojení
Komerční banka, a.s. číslo účtu: 27 70 02 77 / 0100
Živnostenská banka, a.s. číslo účtu: 44 44 44 44 44 / 0400
ČSOB, a.s. číslo účtu: 419 400 003 / 0300
Více informací na www.kapkanadeje.cz


zpět na seznam knih
úvod