ČTENÁŘSKÝ DENÍK

na úvod
zpět na seznam knih

To (Stephen King)- recenze


recenzent: Alexandra ŽivělováRomán ´To´ představuje vrchol literárního umění amerického spisovatele Stephena Kinga, zároveň je také označován za nejlepší hororový příběh vůbec. Jak už záhadný název knihy napovídá, o strach a poutavé zajímavé čtení nebude nouze. Retrospektivní vyprávění rozsáhlého příběhu začíná tragickými událostmi ve státě Maine, ve městě Derry, kde je zavražděn bratr hlavního hrdiny Billa Denbrougha. Každých 27 let zde totiž dochází k brutálním vraždám dětí, které nechávají okolní obyvatele poměrně chladné. Nikdo nezná vraha a cyklus vražd stéle pokračuje. Zlom nastává, když se dá dohromady parta povahově rozdílných dětí s různými rodinnými zázemími a životními zkušenostmi, které začne spojovat nejen silné přátelství, ale i touha zastavit To - Zlo, které zabíjí, bere na sebe podobu klauna, v horším případě se dětem zjeví ve formě jejich strachu, čili příšery, které se nejvíce bojí. Jejich nelehké životy ztěžují i 3 nepřátelé - rovněž děti a jejich rodiče. Další část Kingova vyprávění tvoří doba, kdy jsou postavy dospělé a snaží se vzpomenout si na věci, které se jim v dětství přihodily. Každý z bývalé party totiž na události zapomněl, až telefonát je přinutí vrátit se zpět do Derry a dokončit, co začali, zabránit vraždám a zničit To... Tedy jestli na to budou mít schopnosti a sílu...

Rozsáhlý román navozuje tíživou atmosféru pomalu. Během knihy se seznamujeme s hlavními hrdiny, které si musíme zamilovat nebo se s nimi ztotožnit, ať už chceme nebo ne. O historii jejich životů i záhadě města Derry se dozvídáme postupně, autor vždy chytře načrtne jenom část skutečnosti a zbytek vypráví později, čímž kniha stoupá na napínavosti, což nás nutí si ji stále číst. Kingovo literární umění kape z každé stránky knihy, kde můžeme najít pestrobarevné pasáže a vyprávění. Autor, který dokonale ovládá teorii lidské psychiky, zachycuje jednání postav velmi realisticky. Také zná různá "odvětví" života, která popisuje opravdu bravurně.

Knihu ´To´ si určitě stojí za to přečíst, jelikož vás uchvátí nejen spisovatelský um Kinga, ale hlavně příběh o boji dobra proti zlu, který v mnoha ohledech zachycuje dnešní svět.


Zobrazeno pocitadlo krát.

zpět na seznam knih
na úvod