ČTENÁŘSKÝ DENÍK

na úvod
zpět na seznam knih

Lékař od Stalingradu - recenzeH.G.Konsalik


Příběh bývalého táborového lékaře, jenž svým chováním v zajetí zachránil bezpočtu spoluvězňů život. Jedná se o skutečné autobiografické vyprávěnídoktora Ottmara Kohlera, které Konsalik zpracoval a vtiskl mu svouosobitou pečeť dobře zpracovaného tématu.Ottmar Kohler byl úřadujícím šéflékařem nejprve v Kolíně nad Rýnem, později v Idar-Obersteinu. Po druhé světové válce byl vězněn v koncentračním tábořeu Stalingradu a svým přístupem pomohl přežít mnoha spoluvězňům. Veškerájeho odvaha a síla, kterou dokázal přenést na druhé, je vtisknuta do příběhujako stěžejní okolnosti života v táboře. Odvaha, s jakou lékař čelil ruskýmlékařům i svým věznitelům je obdivuhodná a je až s podivem, že skromný doktorKohler nechtěl o svém podílu na přežití mnohých vyprávět, nechtěl být jmenován ani uctíván a byl zdrženlivý i v podávání informací.

Autor tehdy vyhledal očité svědky a vyzpovídal téměř stovku navrátilců od Stalingradu.Jejich líčení potom navzájem propojil a románově doplnil. Příběh hrdinného lékařevycházel nejprve jako román na pokračování v časopise "Revue". Přes mimořádný úspěchu čtenářů nakladatel váhal vydat ve svém nakladatelství následně i knižní vydání. Nakonec v roce 1956 podlehl autorovu naléhání, vydal však jen 8000 výtisků. Zpočátku to vypadalo, že měl Kindler dobrý odhad, ale potom byl "Lékař od Stalingradu" zfilmováns O.E.Haasem. Krátce po premiéře tohoto filmu v roce 1958, začaly do nakladatelstvíproudit tisíce objednávek Konsalikovy knihy. Nejprve byla kniha bestseller, potomlongseller a nyní se uvádí jako klasické dílo válečné literatury.

***

Kniha je psána velmi poutavě a čtivě - ostatně jako všechna Konsalikovadíla. Popisuje nejen životní osudy skutečně žijících lidí, vězněných desetlet po válce v ruském koncentračním táboře, ale stejně tak historické události,které v učebnicích dějin obvykle nejsou uváděny. Je výpovědí o nesnesitelnýchpodmínkách, v jakých byli němečtí zajatci vězněni v době míru, o utrpení asmrti mnohých i o hrdinství, odvaze, soudržnosti, přátelství a v neposlednířadě sebeobětování se doktora Kindlera i některých jeho spoluvězňů. Kniharozhodně stojí za přečtení bez ohledu na to, zda hledáte literaturu pro dlouhé chvíle, ve které najdete poutavé osudy a děje nebo zda inklinujete k literatuře faktu a hledáte historické události z poválečné doby.


zpět na seznam knih
úvod