ČTENÁŘSKÝ DENÍK

na úvod
zpět na seznam knih

Motýl na naténě - Absurdní komedie (1968,1990)


Václav Havel


Motýla na anténě Česká televize vysílala 1.října 2006 jako připomínku blížících se 70.narozenin bývalého presidenta Václava Havla.

O Václavu Havlovi by šlo říci mnohé, ovšem to, že napsal televizní komedii přímo pro Československou televizi, ví asi málokdo. Za rukopis Motýl na anténě byl Václav Havel ještě před rokem 1968 oceněn v autorské soutěži o původní televizní hru, nicméně vzhledem k následujícímu vývoji v našem státě nemohla být komedie natočena. Stalo se tak až v roce 1990.
Režie se ujal Ladislav Smoljak.

Absurdní komedie je naprosto výstižné vyjádření toho, co se v příběhu několika lidí odehrává. Mladý spisovatel Jan (David Prachař), slaví 30.narozeniny společně se svou ženou Marií (Nela Boudová), tchyní (Květa Fialová) a nevysvětlitelně i instalatérem (Jan Kašpar). Jan a Marie, kteří si trochu paradoxně vzhledem k celému ději říkají „Jeníčku“ a „Mařenko“, vedou intelektuální rozhovor, během něhož instalatér nespolečensky usne. Jan a Marie, zabředlí do svých intelektuálních úvah si teprve po chvíli povšimnou spícího hosta a ve stejné chvíli také kapající vody ve vedlejší místnosti. Danou situaci však neřeší, ale naprosto iracionálně probírají možnosti a aspekty, které mohou z obyčejného kapajícího kohoutku vyplynout. Žádný z nich nechce zavřít vodu ani probudit instalatéra, neboť nejsou schopni uvažovat natolik obyčejně a pro jejich chápání snad až přízemně, aby dospěli k nějakému rozumné úsudku. Díky tématu i spisovatelské genialitě Václava Havla tak můžeme slyšet dialog tohoto rázu:


Jan: “Tato skutečnost má jeden nedostatek a jednu přednost“.
Marie: „Nedostatek této skutečnosti je takového rázu, že nám nedovoluje vyhřívat se na výsluní jeho přednosti.“


Tchýně, v podání Květy Fialové, která celou situaci klidně pozoruje z houpacího křesla občas okoření jejich rozhovor nějakou naprosto morbidní příhodou, která staví jejich dialog do ještě absurdnější polohy.

Výběr protagonistů je bezchybný. David Prachař, Nela Boudová i Květa Fialová jsou herci, kteří si s netypickou komedií poradili bravurně. Komedie je opravdu komedií a absurdita celého pojetí tak obyčejné věci, jako je kapající kohoutek, je opravdu absurdní.
Musím říct, že jsem se výborně bavila a že považuji za velkou ztrátu pro nás, diváky, že Václav Havel neměl více příležitostí, obohatit naši plytkou televizní nabídku o inteligentní humor.

Hrají: Mařenka – Nela Boudová, Jeníček – David Prachař, tchýně – Květa Fialová, instalatér – Jan Kašpar.

zpět na recenze
úvod