ČTENÁŘSKÝ DENÍK

na úvod
zpět na seznam knih

Možná ho najdeš na ulici - recenze


Iva Hercíková


autor recenze: Markéta KarešováAnotace:
Před půldruhým rokem prodělala autorka mozkovou příhodu a nemohla komunikovat s okolím. Podařilo se jí však nejen vrátit do normálního života, nýbrž i k tvůrčí práci. Poněkud to ovšem změnilo její pohled na svět a jeho hodnoty. Výsledkem je kniha povídek, kterou držíte v ruce a která vás povede od New Yorku a Floridy přes Prahu až po malou vesničku v Brdech. Laskavě a s lehkou ironií zachycuje křehkost lidských vztahů, roli zvířat v životě člověka i každodenní problémy, s nimiž se potýká každý z nás.

Recenze
32 povídek, 32 příběhů. Každý je jiný a přece jsou v lecčems stejné. Nadhled, humor a veselý a bezstarostný způsob vyprávění.

Iva Hercíková je velmi zkušená autorka a z jejích povídek je její zkušenost znát. Lehkost jejího stylu dává povídkám křídla a přestože jsou úsměvné, v každé lze najít nějaké poučení pro život. Velkou roli v povídkách Ivy Hercíkové hrají vztahy a to jak vztahy mezi lidmi, tak vztahy lidí ke zvířatům, která jsou jejím velmi oblíbeným a vděčným tématem.

Máte-li chuť na milé příběhy ze života bez kriminálních a akčních prvků, rozhodně bude kniha Ivy Hercíkové – Možná ho najdeš na ulici dobrou volbou pro váš volný čas.

O autorce
Iva Hercíková je autorkou dvaadvaceti románů a novel, několika scénářů a televizních a rozhlasových her. Její prvotinu Pět holek na krku, přeloženou do řady jazyků, úspěšně převedl na filmové plátno režisér Evald Schorm. Zfilmovány byly i další romány a povídky. Mnohé tituly se staly bestsellery, především Hester aneb O čem ženy sní či Pavouk, který kulhal, Vášeň, Touha, Klára, holub růžový, Lékař duší a zvířat a jiné.V roce 1986 z politických důvodů emigrovala s manželem do Spojených států, kde nejprve žili na Floridě a potom deset let na Manhattanu v New Yorku. Iva Hercíková dál psala česky a také se nikdy nevzdala českého občanství. Po roce 89 žila vždy několik měsíců v Praze, ale kvůli manželově povolání se do České republiky vrátila definitivně až v roce 2000. Nyní žije střídavě v Praze a v Harrachově.

Nakladatel Motto, 200stran, rok vydání 2006 (1.vydání), cena 170Kč


další recenze
zpět na úvod