ČTENÁŘSKÝ DENÍK

na úvod
zpět na seznam knih

Návraty z druhého břehu

Hana Höschlová

autor recenze: Markéta KarešováNa obálce této knihy se píše „Neuvěřitelné příběhy lidí, kteří prožili klinickou smrt“. Lákavé a zajímavé téma. Obsah knihy však není ani tak lákavý, ani tak zajímavý, jako obálka sama.

Autorka Hana Höschlová je redaktorkou Blesku a na jejím vyprávění je to znát. Občas se neubrání bombastickým výroků jako „Zázrak, zázrak!“, které patří skutečně jen do onoho bulvárního plátku, jehož je redaktorkou. V knize působí přinejmenším rušivě, možná až trapně.

Autorka se snažila přiblížit čtenáři příběhy lidí, kteří zažili klinickou smrt a v souvislosti s ní, nevšední zážitek. Pokud se prokoušete až na stránku 126, zdárně jste zvládli přečtení celé knížky. Příliš informací si však z tohoto textu neodnesete.

Každá kapitola je vyprávěním o konkrétním člověku. Chápu, že je nutné nejprve představit toho, o kom se píše, nicméně autorka z poloviny každého příběhu vytvoří životopis a z podstatné části druhé poloviny popisuje okolí, vlastní pocity či myšlenky, příliš nesouvisející s tématem příběhu. Její vyprávění čtenáře naprosto neuvěřitelně nudí! Na samotné zážitky lidí, kteří klinickou smrtí prošli, zbývá opravdu jen zlomeček každé kapitoly.

Ne že by bylo něco špatného na tom, popisovat všechny kytičky v okolí, babrat se v názorech autorky na to, jak žijeme, probírat se osobním životem zúčastněných, ale od knihy s tématikou klinické smrti asi očekáváme něco jiného.

Autorka by zcela jistě odvedla lepší práci, kdyby otiskla jen rozhovor s těmi, kteří se rozhodli o svém zážitku otevřeně hovořit. I když kdo ví, zda by zvládla klást takové otázky, které by čtenáři poskytly alespoň strohé informace o tom, co lidé v klinické smrti zažili, jak si onen zážitek sami vysvětlují, či jak ovlivnil jejich další život a názory na posmrtný život. V této knížce se toho dočtete opravdu velmi málo.

Možná se mnou nebudete souhlasit, ale opravdu si myslím, že oněch 159,- Kč, které za knihu zaplatíte, můžete investovat mnohem lépe.

Pokud vás toto téma zajímá, doporučuji kvalitnější knihy s tímto tématem jsou například : Hledání duše – Dr.Edwarda Kleina neboJsem Marty Foučkové.


zpět na seznam knih
na úvod