Velmi známý román, dnes již klasika zahraniční literatury. Poprvé vyšel roku 1928 a okamžitě dosáhl mimořádného čtenářského úspěchu. Poté byl přeložen do více než dvanácti jazyků a stal se nejčtenější knihou první poloviny 20. století.
Děj příběhu se odehrává za l. světové války na bojišti západní fonty. Dílo je uvedeno mottem:
"Tato kniha nemá být ani obžalobou, ani vyznáním. Má být toliko pokusem podat zprávu o generaci, která byla zničena válkou i když unikla jejím granátům"
Hlavním vypravěčem je středoškolský student Pavlem Bäumer. Na začátku příběhu jeho jednotka po návratu z bojeodpočívá v klidném úseku za frontou. Pavel vypráví své zážitky a tím splétá celý příběh. Hlavním hrdinou není jenon sám, ale i jeho kamarádi z bojové skupiny. Pavlovy vzpomínky se střídají se současností, kniha působí dojmem,jako by současný Pavel četl ze svého deníku. Z jednotlivých vzpomínek se skládá mozaikacelého děje.
Román je naladěn protiválečně a je zpovědí přímého a zpočátku dobrovolného účastníka bojů na život a na smrt. Pavel Bäumer a několik dalších spolužáků podlehnou nacistické propagandě a vlasteneckému nadšení svého profesora tělocviku a přihlásí se jako dobrovolníci do armády. Pod vlivem skutečné války však brzy ztrácejí všechny iluze.Desetitýdenní výcvik je plný šikany a první bojová střetnutí jim otevřou oči a oni poznají válku v pravém světle.Prožívají mnohé. Bombardování, plynové útoky, smrt přátel, utrpení raněných a neustále žijí v obavách o život. Stále trpí hladem a zimou, jsou špinaví a zavšivení. Reálný obraz války, tak jak jej poznali, se v ničem neshodujes propagandou jejich učitele. Vlastenectví není dostatečným důvodem pro všechna utrpení a strádání, která muselipodstoupit a Pavel nenachází žádný pocit uspokojení nad svým vlastenectvím a nad svými činy ve válečných bojích.
Postupně ztrácí všechny kamarády. Konce války se však nedočká ani Pavel. Umírá v říjnu 1918, v den, o kterém vrchní velitelství podává zprávu:
"Na západní frontě klid."
Remarque ve svém díle popisuje iluze a naivitu mladých lidí, kteří prošli válečnými léty jako příslušnícibojových složek. Upozorňuje i na to,jak válka mění žebříček hodnot každého člověka. Nejdůležitější potřebouse stává jídlo, spánek a snaha přežít. Všechny ostatní hodnoty pro vojáka ztrácejí smysl. Válka způsobuje naprostou degradaci osobnosti.
Mnohé historické události jsou v románu popsány velmi přesně. V příběhu se střídají skutečné, autentické obrazy válečných událostí se záznamy rozhovorů mezi vojáky a s Pavlovou osobní výpovědí, která mnohdy působí spíšejako zpověď.