ČTENÁŘSKÝ DENÍK

na úvod
zpět na seznam knih

Něco se stalo - recenze


Joseph Heller


autor recenze: David Sůkal


Něco se stalo - anotace
Román legendárního amerického spisovatele Josepha Hellera je závažným a znepokojivým dokumentem o soudobé krizi americké rodiny a společnosti vůbec, v němž autor s mistrným využitím groteskní nadsázky odhaluje chaotické nitro průměrného američana 60. let

Recenze:
Hlavní postava Hellerova druhého románu Bob Slocum je úspěšný a perspektivní zaměstanec velké obchodní firmy. Jeho život však neprobíhá tak jak by měl. Celá kniha je Bobův monolog o jeho práci, o rodině a o jeho strachu. Všechny události jsou tudíž popsány pouze z Bobova pohledu, často bývají hustě doplněny o jeho myšlenkové pochody.

Autor jakoby volně asociuje a klade vedle sebe jednotlivé fragmenty z Bobova života. Kniha tím připomíná psychologické sezení, při kterém se pacient nepromyšleně vypovídá. A to přesně také dělá hlavní postava románu. Hledá místo, kde se stala chyba, kdy se jeho život stal bezúčelně prázdným.

Tato kniha zdaleka není určena pro každého. Je o pocitech američana žijícího v 60. letech, o vnitřní prázdnotě, o strachu z jakékoliv změny a o neochotě řešit své problémy. Komu se však líbí Hellerův ironický styl psaní, ten si ji určitě rád přečte.

Ukázka z knihy:
Něco se mi někde stalo: vzalo mi to sebedůvěru a odvahu a zůstal mi jen strach, co by se mohlo stát a o čem nevím. Nesnáším nečekané věci. Sebemenší přemístění nábytku (i v kanceláři), o kterém jsem předem nevěděl, je pro mě jako rána do obličeje nebo bodnutí do zad. Nesnáším nic nenadálého. Překvapení všeho druhu mě vztekají a deptají, dokonce i překvapení, která mi měla udělat radost, mi nakonec otráví náladu smutkem a sebelítostí, pocitem, že jsem byl zmanipulován a zneužit pro radost někoho jiného, že se přede mnou něco tajilo, že se povedl komplot, z něhož jsem byl vyloučen. (Nežije se se mnou právě snadno.) Nenávidím konflikty (s každým kromě svých nejbližších).

Nakladatel: BB art, 412 stran, 1998, cena Kosmas 179Kč


další recenze
zpět na úvod