ČTENÁŘSKÝ DENÍK

na úvod
zpět na seznam knih

Panenky z ráje - recenze

Barbara Wood

autor recenze: Markéta Karešová


Anotace:
Příběh dívek z bohaté egyptské rodiny, které v poutech islámu a rodových tradic bojují za své právo na štěstí a vlastní životní cestu. Přes dobrodružství a tragédie následující po jejich útěku od rodiny se jim podaří najít vlastní identitu v práci a lásce.

Recenze:
Příběh se navzdory textu anotace netýká jen dívek, ale několika generací celé egyptské rodiny od roku 1945 do roku 1993. Děj se odehrává v Káhiře, hlavním městě Egypta, v ulici Panenek z ráje. Jasmína Van Kerková se po mnoha letech vrací tam, odkud před mnoha lety utekla před hněvem své rodiny. Byla svými příbuznými zavržena, což není v muslimském světě neobvyklé. Do ulice Panenek z ráje, kde se převážná většina života rodiny odehrála, se vrací Jasmína vyřídit děditství po svém otci. Setkává se však se svou babičkou, která jí a současně i čtenářům, vypráví o tajemství jejich rodiny.

Jedná se o životní příběh, v němž jsou muslimské ženy sešněrovány pravidly islámu, zvyky své rodiny a prostředím, v němž žijí. Jejich touhy a přání nemohou být mnohdy naplněny, protože čest (zejména mužské části) rodiny je zde nade vše. Zavržení dcery patří k těm mírnějším variantám vypořádání se se zneuctěním ženy a tím i pána domu. Žijí v prostředí, v němž je žena obviňována za to, že rodí samé dcery, v němž si dívka nemůže vybrat manžela, v němž je běžný sňatek mezi sestřenicí a bratrancem a kde vlastní rodina mrzačí dívky již v dětském věku obřízkou. Žijí v zemi, kde zahalování patří k dobrým mravům, kde mnohoženství patří k životu a tradiční úloha ženy je ctěna jako zákon. Postavy jsou propracované a jejich myšlenky, přání, strach i touhy natolik lidské, že máte pocit, že se vše odehrálo jen kousek od vás, třeba hned v sousední ulici…

Kniha vypráví příběh egyptské rodiny tak, jak se skutečně mohl odehrát. Nechybí však ani historické informace, které ději dodávají autentičnost. Šestidenní válka s Izraelem, prezident Mubarak i další postavy a události egyptských dějin jej zasazují do nedávné doby a snaží se čtenáře přesvědčit o své pravdivosti.

Knihu, která se sice dobře čte a neměla by knihomolům uniknout, poněkud kazí samotný , trochu „happyendový“, závěr. Dokázala bych si ji představit bez posledních kapitol, s nedokončenou love story. Proto bych knížce nedala čistou 1, ale jen 1-.


další recenze
zpět na úvod