ČTENÁŘSKÝ DENÍK

na úvod
zpět na seznam knih

Viděl jsem peklo(3) - Psí žena - recenze

Tvrtko Vujity


autor článku: Filip Valtr


Někdo věří na osud, někdo na boží úmysly. Za každým člověkem se skrývápříběh, dalo by se říci slovy klasika, bez náznaku jakékoli fatality.Tvrtko Vujity se nechtěl spokojit se stylem jakým byl napsán článek, kterýho zaujal v jednom bulvárním deníku:
„Jenom tady, jenom teď, jenom u nás“

a tak se jel s prazvláštním příběhem seznámit osobně.
„Vás určitě zajímá psí žena, nemám pravdu…? To je divný, že souhlasila s reportáží. Dřív každého novináře vyhodila, namíchlo jí, že byli zvědaví jenom na to jak štěká,“ říká hospodský v polozbořené hospodě.
Díky tomu se tak před námi začíná poodhalovat osud Erzsébet Szászové Foxice. Ano Foxice,
„To jsem taky“ říká.
Ale to do svých čtyř let nebyla. V té době si jí vzala z dětského domovanáhradní matka. A udělala z ní psa. Během šesti let, kdy jí vychovávalajako čtyřnohou, měla za kamarády jenom její psy. „ Zabiju Tě, když nebudešhlídat dům,“ vzpomíná na slova, která slýchávala , když byla přivázanářetězem k noze u stolu.
Pak pěstounka kradla v obchodě a z ústavu přijeli zkontrolovat jestli je schopná vychovávat dítě. Vše tak prasklo a ona opět putovala do ústavu. Nakonec se postavila na vlastní nohy. Alespoň obrazně, v tom smyslu, že žije ve vlastním domě, má manžela, je dobrá matka. Vždycky se chtěla o někoho starat, tak si vybrala za manžela toho nejubožejšího v ústavu.
I podle psycholožky, ke které dochází, se ještě dnes někdy chová jako pes. A už jí to nejspíš zůstane. Jediný její sen je najít svého pravého otce, matka o ní nechce slyšet a při návštěvě jí odhání pryč. V rozhovoru mimo kameru říká, že již má novou rodinu ….. a také asi i špatné svědomí…

Za každým člověkem se skrývá příběh. U některých příběhů (či osudů, chcete–li) jen nevěřícně kroutíme hlavou. Z jiných nám běhá mráz po zádech. Jak popsat tento? Absurdní? Morbidní? Obskurní? V každém případě i tento se stal a jako čtvrtá kapitola je po právu zařazen do „pekelných příběhů“.Knihu si můžete objednat přímo na této adrese: Viděl jsem peklo - Kosmas

kapitola (2) "Černobyl"
kapitola (1) "Osada mrtvých"
na úvod
zpět na seznam knih
Tento článek byl zobrazen již pocitadlo krát