ČTENÁŘSKÝ DENÍK

na úvod
zpět na seznam knih

Sama proti psychickému teroru. Moje dětství v sektě - recenze

Lea Saskia Laasnerová

autor recenze: Markéta Karešová


Z obálky:
Dětství Ley náhle skončí, když se její matka rozhodne následovat kultovní hnutí Ramtha. Rodina prodá dům a obchod a žije nadále v naprosté izolaci ve společenství, v němž osobní vztahy nic neznamenají. Skupina vedená guruem a jeho médiem získá ve Střední Americe obrovský ranč.
Maskuje se jako humanitární organizace, aby získala sponzorské dary od německých a švýcarských firem. Politici a vyslanci jsou jejími častými návštěvníky. Ve 13 letech se Lea stane vyvolenou gurua, který ji sexuálně zneužívá. Téměř deset let žije v izolaci, bez školního vyučování, bez kontaktu s vnějším světem. Jako všichni členové skupiny je vystavena absurdním rituálům, indoktrinaci a mentální manipulaci.
Trpí tělesně a psychicky v totalitních životních podmínkách a myslí na sebevraždu. Díky své rebelské povaze si uchová jako jediná touhu po svobodě. V 21 letech se jí podaří spektakulární útěk.

Recenze:
Psát recenzi této knížky není právě snadné. Knížka totiž nemá ani tak literární, jako vypovídající hodnotu. To zásadní, je samotný děj.
Příběh je autobiografickým vyprávěním autorky – Ley Saskie Laasnerové.
Dětství, které byla Lea nucena prožít, bez rodičovské péče, v nesmyslně a krutě fungující sektě, kde byla fyzicky i psychicky týrána, se na jejím vývoji nemálo podepsalo. Žebříček hodnot, který si každý z nás v dětství a dospívání utváříme, se omezil pouze na silnou potřebu lásky, která jí nebyla dopřána. Otec jako mužský vzor úplně selhal, matka v jejím životě téměř nefiguruje. Oba dopustili, aby byla Lea ponižována v sektě, která měla za cíl především podrobení si členů a získání jejich majetku pro potřeby vůdce sekty.
Lea byla dlouhé roky vězněna, sexuálně zneužívána a podrobena psychickému týrání. Jak se dá takový život žít? Jak snášet komunitu, která je uzavřena před okolním světem a utváří své členy ke svému, značně pokřivenému, obrazu hloupých poddajných ovcí? A jak si v takovém světě zachovat vlastní tvář a alespoň část sebehodnoty a sebeúcty? Zdá se, že to ani není možné. Přesto se Lea dokázala vymanit ze závislosti na vůdci sekty, přesto dokázala opustit bratra i rodiče, kteří sektě úplně propadli a pokusila se žít svůj vlastní život. Její životní cesta nebude díky zničenému dětství snadná. Co vše jejímu osvobození předcházelo, se dočtete v knížce Sama proti psychickému teroru. Dočtete se věci, nad kterými zůstává rozum stát.


další recenze
zpět na úvod