ČTENÁŘSKÝ DENÍK

na úvod
zpět na seznam knih

Smrtící pomsta

Nora Roberts (píšící pod jménem J.D.Robb)


autor recenze: Markéta Karešová


Román se odehrává v roce 2058. Poručík Eva Dallasová se ocitá ve smrtelné hře šíleného zabijákaa snaží se odhalit jeho plány

Eva je seběvědomá a ambiciozní žena, která si mezi svými podřízenými sjednává respekt snadnoa hladce. Svými schopnostmi inteligentního úsudku a schopnosti předvídat se stala nejlepší vyšetřovatelkouneworské policie. Řeší ty nejtěžší případy, kdy je pachatel sériových vražd téměř do poslední chvíleneznámý a Eva musí vynaložit veškeré úsilí na řešení případu. Často šidí své vlastní soukromí, abymohla práci vyšetřovatele vykonávat s nejvyšším nasazením, které je pro její práci typické. Ačkolije v tomto příběhu provdaná za neworského milionáře, svou práci neopustila. Se svým manželemse seznámila v příběhu "Smrtící nahota", který je prvním dílem této sady příběhů policistky Evy. Právě ondodává Evě sílu a odvahu, když Eva ztrácí s přibývajícím počtem neobjasněných vražd elán a odhodlání.

Ačkoli se příběh odehrává v roce 2058, nejedná se o sci-fi román v jeho pravém slova smyslu, aleo napínavý detektivní román. Pouze některé detaily se dotýkají budoucnosti a připomínají, že seděj neodehrává v dnešní době. Technické vymoženosti nedaleké budoucnosti Evě zjednodušují jejípolicejní práci, ale na příběh sám příliš velký vliv nemají.

Smrtící pomsta je třetím příběhem série příběhů Evy Dallasové, nejlepší vyšetřovatelky neworského policejního sboru. V každém příběhu Eva řeší komplikovaný případ sérií vražd. Ve smrtící pomstěneznámý psychopatický vrah oznámí plánovanou vraždu policejnímu oddělení a zanechá Evě malounápovědu. Dlouho se však Evě nedaří nápovědy rozluštit včas. Rozuzlení příběhu je překvapivé, jakse na kvalitní detektivní román sluší.

Nora Roberts je známá jako autorka milostných a dobrodružných příběhů, které se prodávají po celémsvětě. Příběhy policistky Evy vydává pod pseudonymem "J.D.Robb".

Ukázka z knihy:
"... Když dorazila domů, Roarke byl zavřený v pracovně. Přivítal ji jen kocour. Galahad se jí roztouženě pletlpod nohy, už když Eva ze sebe shazovala koženou bundu a přitahovala si tašku k rameni.
Je to stejné, jako když jsem byla sama, pomyslela. Uvědomila si, že je vlastně pořád v práci. I kdyžsvého manžela utěšovala, byla víc policistkou než manželkou. Na tomto poli si byla aspoň jistá.
Galahad ji následoval všude, kam se hnula. Bez ohledu na objem svého břicha za ní skákal do schodů,když zamířila do pokojů, kde často pracovala a někdy i spala, když nebyl Roarke doma.
Z Auto Chefa si přinesla kávu a spíš kvůli dychtivému Galahadovu pohledu než kvůli vlastní chuti k jídluna displeji navolila ještě sendvič s tuňákem. Když se s kocourem rozdělila, vrhl se na svůj díl, jako bynežral nejméně měsíc. Svou polovinu si Eva vzala k pracovnímu stolu.
Zahleděla se na dveře, které její pracovnu spojovaly s Roarkeovou. Dobře věděla, že by stačilo jen zaklepat.Místo toho ale zůstala sedět za stolem.
Nedokázala zachránit život jeho přítele. Nebyla ani dost chytrá, ani dost rychlá, aby předběhla smrt. Nebudeschopná ani uchránit Roarkea před vyšetřováním. Dojde na otázky, jež bude nucena položit, na výpovědi, které bude muset vyžadovat. "


Tuto recenzi jste si zobrazili již pocitadlo krát

na úvod
zpět na seznam knih