ČTENÁŘSKÝ DENÍK

na úvod
zpět na seznam knih

Dítě, zvané "To" - recenze


Dave Pelzer


Na tuto knihu jsem narazila čistě náhodou. Ležela v knihovně na hromadě právě vrácených knih a protože má na obálce dětskou tvář, ihned mne zaujala. Přečetla jsem tento příběh během jednoho odpoledne, ale zůstal ve mně ještě dlouho potom. Autorem knihy je Dave Pelzer.

Dave byl od útlého dětství týrán vlastní matkou, která ho bila, trápila hlady a udělala z něj otroka rodiny. Musel spát ve sklepě, každé jídlo, kterým byly obvykle jen zbytky, si musel vybojovat a mnohdy s vlastní matkou bojoval o vlastní život. Přitom vyrůstal v rodině s více dětmi, kde se obětí těchto krutostí stal pouze on sám.

Přesto malý Dave dokázal najít dost síly tyto útrapy přetrpět a stát se normálním a úspěšným člověkem. Když Dave dospěl, sloužil dlouhá léta v amerických vzdušných silách, zúčastnil se operací "Spravedlivá věc", "Pouštní síla" a "Pouštní bouře". Za své mimořádné zásluhy byl mnohokrát vyznamenán, získal osobní pochvalu od prezidenta Ronalda Reagana a později i George Bushe.

Kniha "Dítě zvané TO" je první ze tří knih Dave Pelzera. Druhá část trilogie se jmenuje "Ztracený chlapec" a třetí "Muž jménem Dave". Zbývající dvě části jsem zatím neměla odvahu otevřít. Každý, kdo si přečte tento skutečný příběh dítěte, musí na svět pohlížet jinak než dřív a stejně jako já, bude sledovat každý dětský křik a pláč, který kolem sebe uslyší. Co když právě vedle vás trpí jiný malý Dave?


zpět na seznam knih
na úvod