ČTENÁŘSKÝ DENÍK

na úvod
zpět na seznam knih

Tušení o lidské duši - recenze

Miroslav Plzák


Jedna z nejprodávanějších českých knih několika poslední měsíců „Tušení o lidské duši“ je po předchozích „manuálech života“ Miroslava Plzáka (např. Manželské judo, Dospělým vstup zakázán, Manželská tonutí) další knihou, která by neměla chybět v knihovničce každého, kdo chce proniknout do tajů lidské psychiky.

U knih MUDr. Plzáka jsme si už zvykli, že jsou rádcem v manželských krizích, že v nich hledáme poučení, rozhřešení i potěšení. Ani „Tušení o lidské duši“ není výjimkou.
V jednotlivých kapitolách se MUDr. Plzák věnuje našim myšlenkovým pochodům a mozek,nikoli duši, určuje za centrum našeho jednání, chování i prožitků a přisuzuje mu stěžejní roli celého našeho bytí, myšlení i rozhodování.

Na rozdíl od předchozích knih typu „Dospělým vstup zakázán“ je tato knížka zpočátku psána o něco víc odborně, MUDr. Plzák nezapomíná kromě psychologie ani na fyziku, matematiku či informatiku jako na vědy, jimiž se dá naše myšlení částečně vysvětlit. Přesto se dá „Tušení o lidské duši“ číst i bez přehnané znalosti těchto věd a pochopit z ní lze nejen své vlastní myšlenkové pochody, ale částečně nás naučí i orientovat se v myšlení našich blízkých. Jednotlivé kapitoly postupně ztrácejí na složitosti jazyka a nabývají své obvyklé podoby slohu, na který jsme u tohoto autora zvyklí. Vysvětlí nám podrobně mnoho věcí, které ve svém životě považujeme za samozřejmé a málokdy nás napadne pátrat po jejich smyslu, účelu či logice.

Ukázka:

….Mělo by patřit k osobní psychické hygieně, že nepřetržitě zkoumám, jak fungují mé emoce, což znamená, že zkoumám, jak naléhavé emoce můj mozek vytváří, aby mě osud netísnil prkotinami. Dokážu-li říct : „Jsem přecitlivělý, štvou mě maličkosti,“ pak jsem na dobré cestě k nápravě…..

Vydalo nakladatelství MOTTO, v roce 2005, cena 199,- Kč, můžete objednat v nakl. MOTTO

Tuto recenzi jste si zobrazili již pocitadlo krát

na úvod
zpět na seznam knih