ČTENÁŘSKÝ DENÍK

na úvod
zpět na seznam knih

Úžasná Zeměplocha - recenze

Terry Pratchett

autor recenze: Petra KuřeováTěm z vás, kteří Zeměplochu znají, možná tenhle článek něco řekne. Možná s ním budou souhlasit, možná nebudou… Těm z vás, kteří o ní slyší poprvé, možná neřekne vůbec nic… kdo ví?
Hned na začátku ale najisto neuškodí, když se zmíním o tom, že Úžasná Zeměplocha Terryho Pratchetta není jedna kniha, ale hned několik desítek. A drtivá většina z nich začíná přibližně stejně…

Jedním vesmírem pluje odkudsi kamsi obří želva. Pluje… nebo kráčí, každopádně se pohybuje. Je tak prastará, že si pamatuje i Začátek (kdo ví čeho?) a v krunýři má díry od vesmírných kamenů. Své jméno, jež mimochodem zní Velká A’Tuin, nese se stejnou hrdostí jako ty čtyři přerostlé slony na svých zádech. Jsou tak velcí, že jeden z nich musí každé ráno zvednout nohu, aby pod ním mohlo proletět slunce. A na zádech těchto gigantů leží veliká placka, co vypadá tak trochu jako geologická pizza. Je to svět.
Jmenuje se Zeměplocha…

A co je Zeměplocha?

Zeměplocha je svět a zrcadlo světů.
Zeměplocha je ta největší nepravděpodobnost v celém vesmíru.
Zeměplocha, to je nejvtipnější, největší a nejpropracovanější fantasy v této i jakékoliv jiné Galaxii…

Použila jsem svá slova, ale i přesto… když čtete tyhle knihy dost dlouho, něco se vám z nich do mozku vypálí. Nebojte, nepříjemné to není… Ba naopak.
Série knih o tomto fantastickém světě (odtud si prosím vyvoďte, že žánrově se jedná o fantasy, a pokud chcete zabíhat do podrobností, jde o humoristickou fantasy) dnes čítá neuvěřitelných třiatřicet titulů, a to mezi ně nepočítám mapy, průvodce, odborné publikace, povídky a další knížečky. Je jich příliš mnoho… nelze proto napsat recenzi na každou z nich zvlášť, to bych nad tím strávila své mládí. Mají ale mnoho společného. Hlavně humor.
Zeměplocha je svým způsobem parodií na náš vlastní svět. Každý příběh se nenápadně točí kolem nějakého pozemského problému-záležitosti-otázky či podobného… a každý příběh si to probere, propere se tím i oním, nakope to do zad- ehm, zadní části a nakonec si všechno vyřeší po svém. Někdy si toho ani nevšimnete; prostě se jen dusíte smíchy a otáčíte stránky…
Pan Pratchett si vždycky najde cestu, jak zabalit i nepříjemná témata do humorného obalu – i se skvělým a poutavým příběhem jako prémií navíc - a pěkně vám je naservírovat. Víte, co se říká o britském humoru? Tak to po přečtení pár knih Úžasné Zeměplochy klidně zapomeňte.
Tedy pokud vám není nějak zvlášť silně proti srsti…

Tyhle příběhy můžete číst pořád dokola, a stejně v nich pokaždé najdete něco nového. Ale stačí přečíst i jen jeden jednou, a hned vás tenhle svět plný magie, podivných lidiček (rozumějte lidí, trollů, upírů, trpaslíků, nemrtvých a vlkodlaků, čarodějek, mágů a mnoha dalších tvorů), vtipů a skvěle propracovaného humoru chytne za srdce. Když o Zeměploše slyšíte/čtete poprvé, možná vám připadá jako pohádka pro děti – ale věřte mi, opravdu to tak není.
Nemá cenu rozepisovat tu dopodrobna, na co všechno v tomhle světě můžete narazit. Je toho hodně. A slibuji vám – nudit se určitě nebudete.

Já jsem se ke své první „pratchettovce“ dostala náhodou. Skutečně; ani nevím jak, ale jednoho dne se mi prostě objevila na stole. Kdybych na podobnou knihu narazila v knihkupectví nebo v knihovně, asi bych po ní nesáhla – a nebo ano, zvědavost by mne k tomu přiměla – ale asi bych ji vrátila zpátky do police. Možná. A udělala bych chybu. Takhle mne ale nakonec zvědavost přemohla a já se ponořila do prvních stránek. Zprvu jsem knize moc nevěřila. Pak jsem byla zmatená – pro nováčka se Zeměplocha zdá docela složitá – ale pak se mi v hlavě rozbřesklo a už jsem se nedokázala odtrhnout. Chytilo mne to jako horečka; jako posedlá jsem po knihovnách, knihkupectvích a známých sháněla další a další díly (a byla jsem blahem bez sebe, že je jich tolik). Příběhy z tohoto fantazijního světa do mne padaly jako delikatesy do žaludku člověka, co neměl celý život pořádně v ústech. Neberte to prosím doslova, papír mi právě dvakrát nechutná… Zanedlouho se ale ze mne coby z laika stal gurmán, a teprve tehdy jsem se konečně naučila si tyhle bláznivé skvosty pořádně vychutnat. A jak si je užít co nejlépe? Nejsem sice úplný odborník, ale radu vám dát mohu.
Je to jednoduché. Stačí otevřít knihu a číst…

A brzy se už nebudete divit, proč se Zeměplocha stala takovým fenoménem, jakým je… Ona je totiž vážně úžasná.


další recenze
zpět na úvod