ČTENÁŘSKÝ DENÍK

na úvod
další recenze

Ve jménu cti - recenze

David Robbins


Skutečný příběh statečného muže s nevšední touhou splnit svůj sen. Tím mužem je Carl Brashear a jeho snem bylo, stát se potápěčem americké armády. Žil však v době, kdy barva kůže měla mnohem větší vliv na jeho možnosti, než jeho snaha a píle. Carl se však nevzdal a s vypětím všech sil bojoval za svůj sen, aniž by dbal na své zdraví či život.Navzdory mnoha překážkám a útrapám, kterým byl díky své rase vystaven i neobyčejně těžkému výcviku, který měl jako černý mezi bílými mnohem náročnější, svůj sen splnil. Stal se prvním černým potápěčem specialistou, což je nejvyšší vojenská hodnost, jaké může potápěč v americké armádě dosáhnout.

Příběh Carla Brasheara dokazuje, že nic není nemožné. Carl, který čelil mnoha předsudkům ze strany svých velitelů, dokázal to, co se nemožné zpočátku zdálo. Dokončil výcvik, stal se potápěčem, složil několik náročných zkoušek, aby se stal kvalifikovaným potápěčem specialistou a to všechno přes to, že během jedné z akcí přišel o nohu. Stal se tak v roce 1970 nejen prvním černochem, který se dokázal v armádě takto prosadit, ale o dva roky dříve i prvním člověkem, který se vrátil po amputaci nohy zpět do aktivní služby.

Kniha je výjimečná nejen příběhem, ale i tím, že byla napsána podle filmového scénáře. Obvykle tomu bývá naopak. Podle Carlova příběhu byl nejprve Scottem Marshallem Smithem napsán scénář a teprve po úspěchu filmu "Ve jménu cti", napsal David Robbins stejnojmennou knihu.Před vlastním příběhem si můžete v knize přečíst předmluvu, psanou samotným hrdinou románu, Carlem Brashearem a na posledních stránkách je s tímto obdivuhodným mužem rozhovor. Osvětlí i některé události, které v knize nejsou uvedeny.

Ačkoli by se mohlo zdát, že základní informace čtenář zná z obálky a prvních několika málo stránek a není tedy třeba knihu číst, jelikož je známo , "jak to všechno dopadne", není tomu tak. Na každé stránce čtenáře Carlova odvaha a píle, leckdy hraničící až s posedlostí, překvapí. Carl Brashear vzbuzuje zasloužený obdiv a úctu nejen v řadách americké armády, kde se stal legendou, uvedenou v Síni slávy, ale i mezi čtenáři, kteří Carlův životní příběh čtou s nevšedním zaujetím. Bravurní zpracování slova v překladu Zdeňka Strnada jen vyzdvihuje už tak silný příběh.

Vydalo nakladatelství BB art, 2001

další recenze
na úvod