ČTENÁŘSKÝ DENÍK

na úvod
zpět na seznam knih

Viděl jsem peklo 2 - recenze

Tvrtko Vujity

autor recenze: Markéta Karešová


Druhý díl úspěšné knihy reportáží Tvrtka Vujityho jsem objevila náhodou. V levných knihách v Praze na Václavákuse jen tak povalovala mezi ostatními, za téměř nemravných 49Kč. Protože jsem měla možnost číst už první díl "Pekla",hned mě upoutala obálkou i jménem autora. Vůbec nechápu, jak se knížka takové kvality a vypovídací hodnoty můžedostat mezi výprodejové levné knihy, zvlášť, když ji lze za pětinásobnou cenu koupit v několika internetovýchknihkupectvích. No ale byla tam, takže jsem si ji prostě nemohla nekoupit.

Reportáží je v knížce tentokrát jen šest, ale zato jsou náležité "výživné". Kapitoly ze Sarajeva a Kambodže jsem četla na třikrát, občas jsem se musela nadýchat čerstvého vzduchu... Naštěstí přidal Tvrtko Vujity i jednu oddechovou, přikteré se lze i zasmát, jmenuje se Sorel na olympiádě aneb velké dobrodružství. Kdo však chce vědět, o čem jednotlivéreportáže jsou, bude si muset knížku koupit. Prostým vyprávěním pointy bych zkazila Vujityho vypravěčské uměnía to bych opravdu nerada.

Tvrtko Vujity napsal zatím celkem čtyři knihy a jak jsem pátrala, v češtině vyšly jen tyto dvě, tedy oba díly Viděl jsem peklo.Ovšem další dvě knihy vyšly ve slovenštině, což by neměl být problém ani pro pouze česky mluvící a čtoucí. Zbývající dvatituly se jmenují - "(Ne)obmezený diktátor" a "Posledná výprava do pekla". Sehnat je lze např. na knihy.abz.cz ale nejen tam.

Co dodat. Recenzovat reportáže je těžké. Zvlášt takové reportáže, které dokáže Tvrtko Vujity. Je to úplně jiná novinařina,než na jakou jsme zvyklí z televize a různých novin (ty se obvykle jako noviny pouze tváří). Tvrtko Vujity je nejenneuvěřitelně emaptický člověk, skvělý novinář, který ví, kdy o věcech psát, kdy natáčet a kdy už se to nehodí, alenavíc dokáže skvěle psát, takže výsledek je ohromující po všech stránkách. V každém případě reportáže nevšedníhonovináře Vujityho rozšíří obzor i těm, kteří o to příliš nestojí. V příbězích obyčejných lidí, které Vujity předkládá, si uvědomíte,jak malicherné problémy proti těmto lidem máme tady, ve střední Evropě. Pocítíte solidaritu k lidem z cizích zemí, přestanetepřikládat tak velký význam vlastním starostem, strastem a křivdám. A možná i díky tomu budeme na sebe milejší, vzájemněvůči sobě slušnější a vstřícnější. A pokud ne, tak jste četli špatně a zkuste to znovu!

Takže pokud chcete číst opravdu kvalitní literaturu, která vám něco dá, rozhodně si některou z knih Tvrtka Vujityho pořiďte.A ne, není to reklama, odpovídám rovnou na otázky, které asi teď někoho napadly. Prostě jsem přesvědčená, že Vujityprostě stojí za to. Nepopírám, že jsem jeho knihami nadšena, ale když si alespoň jednu přečtete, pochopíte proč. A vsadím se, že budete i vy.

Ještě pro úplnost - co se uvádí na zadní obálce knihy o autorovi :
Tvrtko Vujity se narodil v městě Pécs v Maďarsku. Díky náhodě se jako devatenáctiletý stal zpravodajem poté, co se ocitl v obklíčení ve válečném Sarajevu. Později vystudoval novinařinu na univerzitě v Miami ve Spojených státech. Za svou práci obdržel Pulitzerovu pamětní cenu, státní vyznamenání a četná novinářskáocenění. Pravidelně přednáší na maďarských i zahraničních univerzitách.
Jako investigativní novinář se specializuje na ohrožené kraje a oblasti. Zajímá se o nevšední osudy lidí častona okraji společnosti. Má kameru v hlavě. Vidí naprosto jiné věci a úplně jinak než většina ostatních.
V maďarské televizi tv2 má vlastní program s názvem Pekelné příběhy, v němž své reportáže komentuje naživo.Jeho knihy příběhů dosáhly nákladu více než půl milionu výtisků a staly se bestsellery nejen v Maďarsku, alei v mnoha dalších zemích. Tato kniha je pokračováním úspěšného cyklu Viděl jsem peklo, jehož první díl u nás vyšel vloni.
Tvrtko Vujity je ženatý. S manželkou Gyongyi, bývalou basketbalistkou reprezentačního družstva Maďarska, a dvěma syny žije v Budapešti.

Knížku vydalo nakladatelství NOXI v roce 2005


další recenze
zpět na úvod