Z obálky:
Ve zmatcích vleklého válečného konfliktu, o němž ještě nikdo neví, že bude trvat třicet let, se Johanin život zcela změní. Doposud byla pouze starostova dcera v malém městě na Rýnu, sdílela s ostatními, uvězněnými v tomto ďábelském kruhu, hlad, násilí, nemoci a smrt. Ale náhle vše změnila hrůzná skutečnost války. Vojáci vzali útokem městské hradby, polovina města hoří, obyvatelé prchají nebo se ukrývají před nebezpečím. Ale nic nepomáhá: Johana ztrácí vše, co je jí milé, svůj domov, svou rodinu - a téměř i svůj život.
V jindy klidném městě panuje smrt, utrpení a zoufalství. Ale co zbývá Johaně jiného, než žít dál? Vydává se za chlapce, aby unikla nástrahám vojáků, seznámí se s vrchním velitelem nepřátelských vojsk, který ji vezme do služby. Je to muž, kterého nenávidí a který nese podíl na jejím osudu – Bernard Sasko-výmarský, jeden z největších vojevůdců třicetileté války. Vévodovo osobní kouzlo však zvítězí.
Děj románu se odehrává v poslední fázi třicetileté války, kdy vedoucí politik Francie, kardinál Richelieu, v obavě před mocenskou rozpínavostí Habsburků, zapříčinil pokračování konfliktu.
Recenze:
Celý román se točí od začátku až do posledních událostí kolem jedné z hlavních postav příběhu - Johanny, která není skutečnou historickou postavou evropských dějin, ale je výplodem autorčiny fantazie. Bez této postavy by se příběh rozpadl na historická data a fakta. Román se tváří jako příběh oné dívky, která žila v době třicetileté války v Porýní a prožila všechny hrůzy této doby. Nicméně se stále jedná o historický román, s fakty, daty, událostmi a vymyšlenou Johannou, která historickým událostem pouze dává výpravný styl a doplňuje jej o lidskou tvář.
Johanna je obyčejná dívka, která se shodou okolností dostane do nejhorších válečných konfliktů, do blízkosti významných historických postav a prožívá nesčetná nebezpečí, dobrodružství a jak se na správný román sluší, i velkou lásku. Některé události, které Johanna prožije, jsou těžko uvěřitelné a na první pohled je zřejmé, že se jedná o fikci. Autorka musela zaplnit hluchá místa, k nimž historické prameny mlčí. A tak se setkáváme s Johannou, která ač padne do rukou veliteli, jehož vojáci vyvraždili její rodinu, zamiluje se do něj tak rychle, že až neuvěřitelně rychle zapomene, kam patří a přihlíží vraždění vlastních lidí. Která ačkoli byla brutálně znásilněna a téměř nepřežila, stane se velmi záhy milenkou onoho velitele, Bernarda Sasko-výmarského. Která ačkoli byla prozrazena, že se vydávala v nepřátelském prostředí za chlapce, nebyla popravena ani potrestána, jak bychom asi vzhledm k době, ve které se příhěh odehrává, očekávali, ale je s ní zacházeno jako se šlechtičnou. I sám název knihy, V zajetí kardinála, je podle mě značeně zavádějící. K oné události, tedy zajetí kardinálem, dojde až v samém závěru knihy a na samotný příběh nemá nijak zásadní vliv.
V románu bychom našli mnoho takových nepříliš logických zvratů, nicméně se jedná o příběh, který zaujme. Ovšem čtenář nesmí příliš „šťourat“ do děje a ptát se, jak to, že….
Navzdory výše uvedenému bych román doporučila každému, kdo má rád historická témata, protože je zasazen do doby, o níž příliš mnoho knih nevychází. Při čtení románu V zajetí kardinála se lze poučit i pobavit zároveň a pokud nebudete hnědopich jako já a nebudete hledat v událostech Johanina života logiku, budete pravděpodobně nadšeni.