ČTENÁŘSKÝ DENÍK

na úvod
zpět na seznam knih

Svobodní zednáři - recenze

Jasper Ridley

recenzent: Filip ValtrKniha se zasvěcenou formou věnuje celé historii Svobodných zednářů. V první kapitole, nazvané Kameníci, vysvětluje úplný vznik a nestarší historii. Další kapitoly jsou chronologicky řazeny, až po současnost. Vyprávějí o přeměně kameníků na Svobodné zednáře, o důvodech esoteričnosti, která je základním rysem těchto spolků. Popisovány jsou zde problémy, které sebou právě tato nepřístupnost přinášela, v podobě různých perzekucí, zákazů zednářských lóží, či různých obvinění z osnování spiknutí. Na pravou míru je zde dáván vliv zednářů na světové dějiny skrze revoluční dění v sedmnáctém století, velkou francouzskou revoluci, americkou revoluci atp.
Jiné z jednadvaceti kapitol pojednávají o aférách spojených se zednáři. O dalším obsahu nejlépe vypovídají názvy některých kapitol: Napoleon, Papežská bula, Devatenácté století.
Závěrečná Představují svobodní zednáři hrozbu? polemizuje o obviněních, že zednáři dávají přednost členství v lóžích a povinnostem z toho plynoucích, před povinnostmi civilními, např. soudců, či policistů.

Kniha je nejen pouhým seznámením se svobodnými zednáři, ale i čtivou knihou zabývající se světovými dějinami.

nakl. BB/ART s.r.o., překlad Iva Emmerová


zpět na seznam knih
na úvod