ČTENÁŘSKÝ DENÍK

na úvod
zpět na seznam knih

Zoya


Zoya, John Follain a Rita Cristofari


"Zoya" je dokumentární a autobiografickou knihou mladé avghánské ženy Zoyy, bojující za svobodu.Zoya přijala své jméno až jako členka Revolučního sdružení avghánských žen RAFA, které se snaží nejen v Avghánistánu bojovat za svobodu žen, ale především se pokouší bourat téměř nezničitelné bariéry, které vládnoucí Taliban staví ženám do cesty a finančně i morálně podporují utiskované ženy z muslimských zemí. Zoya se do tohoto boje vydala po vzoru své matky.
V knize popisuje své dětství, které bylo tímto bojem poznamenáno, ale i běžné události života v Avghanistánu, o kterém se nám ani nezdá. Ženy nesmí pracovat ani studovat, ale současně nesmí navštívit lékaře - muže. Z důvodu absence lékařek mnoho žen umírá na banální nemoci. Žádná žena nesmí chodit po ulici bez mužského doprovodu, tradiční "burka", zahalující celou postavu i obličej je povinností. Tresty jsou přísné, kamenování, utínání rukou či věšení, je v Avghanistánu běžnou záležitostí.
Zoya je jednou z mnoha statečných žen, kterým osud její země není lhostejný a která je ochotna pro boj za svobodu riskovat svůj život.Jak a proč se Zoya stala z malé dívenky zarputilou bojovnicí a zda je její snaha marná či nikoli, vám osvětlí právě tato kniha.

Zoya seznámí čtenáře s těžkým životem muslimských žen, které ve jménu víry trpí útlakem, nesvobodou a neustálým ponižováním, kterým je zakázáno se vzdělávat, volit a prosazovat vlastní názor. Odvaha těch, kteří se rozhodli vzepřít, je obrovská, neboť tresty za takovou činnost jsou více než přísné.

Autoři John Follain a Rita Cristofari jsou manželé, novináři. Se Zoyou se setkali v květnu 2001 na konferenci RAFA a rozhodli se s ní nejprve učinit rozhovor a posléze společně napsali knihu. John Follain pracuje jako římský dopisovatel Sunday Times, Rita Cristofari pracuje v tiskovém oddělení OSN.

Vydalo v roce 2002 DOMINO

zpět na seznam knih
na úvod