na úvod
další scifi

Vzpomínky na smrt

Autor : Clarice - Jana Dvořáčková

(poezie Jany Dvořáčkové)

Trvá to asi třicet vteřin.

Když se snažíte nadechnout něčeho, co tam zkrátka není, vašemu tělu dojde, že něco není v pořádku a zpanikaří.
Nejdříve si uvědomíte to ticho - ticho nekonečné prázdnoty bez vzduchu, který by vedl zvuk a je vám tak nějak divně. Nevíte, jestli to ticho slyšíte, nebo jestli už neslyšíte vůbec nic. Začíná vám být příšerná zima, protože z těla odcházejí i ty poslední zbytky tepla, které byste si udrželi i za té nejchladnější noci na Zemi. Cítíte pach a chuť vlastní krve a napadá vás jediná otázka. Proč?
Dochází vám, že nejste na Zemi a že se ani nejedná o nějaký žert, či sen, ale přejete si, aby tomu tak bylo. Pod nohama nemáte nic než hvězdy - miliardy hvězd a to samé je všude… naprosto všude kolem vás.
Vlastně je teď úplně jedno, kde je pod a nad, nalevo a napravo, vepředu a vzadu, protože tady to nemá vůbec, ale vůbec žádný význam. A vy jen jste a neexistuje nic, co byste pro změnu své situace mohli udělat.
Přepadne vás pocit bezmoci a i když je to to poslední, co byste si přáli, jste najednou neskutečně bdělí. Uvědomujete si, že se děje něco, na co vás nikdy nikdo nemohl připravit. V žilách vám tepe krev a ten tep je čím dál pomalejší. Bolest je tak nepředstavitelná, že jí už přestáváte vnímat.

Po několika dalších vteřinách se vám v těle začne vařit krev. Je to něco, co musí nutně nastat a vy víte, že vás to osvobodí od bolesti bytí. Maličkaté bublinky budou pomalu, ale jistě postupovat celým tělem, až dospějí k srdci.
A pak?

Pak nastane konec.
Ještě před tím se však pokusíte o jednu instinktivní, ale naprosto šílenou věc – pokusíte se nadechnout.

Přejete si, aby se vaše plíce naplnily vzduchem a aby se vaše tělo uvolnilo ze sevření bolesti, ale namísto toho se plíce roztrhnou a vaše tělo zemře. Říká se, že posledním smyslem, kterým před smrtí ještě dokážete vnímat okolí, je sluch. Tady je však prvním, který vás opustí. Nesnesitelná bolest celého těla, které se marně brání tomu, co je nevyhnutelné, vás dovede až do chladivé a tiché náruči smrti.

Tak a tohle je, nebo spíš bylo těch nejdelších třicet vteřin vašeho života, během kterých možná přemýšlíte o tom, co bude dál.
Vaše tělo bude dokonale konzervované po tisíce let, dokud vás někdo nenajde - pokud vůbec, nebo po miliardy let, dokud nenastane konec všeho a vy se s dalším Velkým třeskem nerozletíte do nicoty. V tom případě si můžete jen vroucně přát, aby se vaše molekuly staly stavebními kameny života na některé planetě, která ale teď zatím ještě neexistuje.
V opačném případě přeji hodně štěstí na nekonečně dlouhé cestě věčností.

Tak mě napadá, že raději ani nechci vědět, co by z toho vzniklo. Představa, že takhle zemřu mě vždy děsila. Věděla jsem, že taková možnost je velice reálná, zvlášť v době, kdy se lety do vesmíru považují za stejně samozřejmé a všední, jako cesta vlakem, či jakýmkoli jiným dopravním prostředkem. Takže, je docela na místě počítat i s možností, že ta cesta neskončí tak docela podle vašich představ.
Na Zemi snad už není nikdo, kdo by alespoň jednou v životě neletěl v té magické výšce pětadvaceti kilometrů nad povrchem a nepohrával si s myšlenkou překročit ten práh, za kterým přestává působit gravitace a vydat se dál.
Každá cesta však s sebou nese rizika nehody.
Jenomže. Jak jsem mohla předvídat, že zrovna já se stanu obětí jedné z nich?
Na druhou stranu musím přiznat, že myšlenka na to, že moje DNA bude možná za miliardy let znamenat základ života na jiné planetě, je trochu zajímavá, vzrušující – to jistě a pravda i trochu samolibá.
Zároveň je i hloupá a děsivá.
To je to pravé slovo.
Vždy mě to pomyšlení (pokud jsem vůbec kdy na něco takového myslela) děsilo.

Znáte to, takový ten pocit vypětí, zvláštního pocitu vzrušení a mrazení po celém těle, který je předzvěstí nějaké nepříjemné události? Jste si vědomi toho, že se má stát něco děsivého, ale i přes to raději zvolíte nebezpečnější cestu, protože věříte, že vám se neštěstí prostě a jednoduše vyhne?
Lidé mají někdy zvláštní touhy a věří v divné věci.
A teď, i když jsem to vůbec neměla v plánu, má moje nejhorší noční můra – věc, která mě nejvíc děsí, naději na úspěch.
Žádné nepříjemné mrazení - jen strašlivá bolest, bezmoc a pak už jen konec.

Jakže to říkali? Je vám příšerná zima, protože z těla odejde všechno teplo?
No jo, ale já necítím zimu.
Já totiž už necítím vůbec nic.
Jen zachovat klid.
To je moc dobrý - zachovat klid.
Kdybych věděla, že můj smích někdo uslyší, smála bych se.
Musím přemýšlet.
Co si pamatuji jako první?
První vzpomínka... první... moje narozeniny… můj první den ve škole, nebo... Ne moje první vzpomínka je na smrt - na moji smrt.
První, co jsem si uvědomila, když jsem otevřela oči bylo, že jsem mrtvá.
No jo! Mám to! Už jsem tu dýl než těch třicet vteřin, to je to! Vůbec nechápu, že mi takové zjištění může udělat radost, ale já jsem vážně ráda, že to vím.
Teď už můžu klidně vzpomínat na smrt.

Ani nevím jestli letím, nebo jen visím v prázdnotě. Mám ale takový dojem, že nějakou rychlost mít musím. Pamatuji si totiž, že jsem se ničeho nedržela, když se otevřely vnější dveře a vzduch v komoře mě vyhodil ven. Vybavuji si náraz - jakoby mě něco vší silou praštilo do zad. Vydechla jsem z plic i ty poslední zbytky vzduchu a zkrátila tak svoje utrpení jen na těch pár vteřin. Ale i to bylo víc než dost.
Nemám tušení, kdy přesně nastal konec. Nastal konec - to je taky moc dobrý, protože vážně dost pochybuji o tom, že někdo kromě mě teď nad tím přemýšlí.
Už vidím, jak vyplňují můj úmrtní list.
Smrt nastala... když jsme jí – občanku našeho naprosto nenásilného a mírumilovného Společenství, vyhodili do vesmíru. Pravděpodobně jsem se stala obětí výbuchu v kolonii na Centauri 3. Mé tělo shořelo, nebo bylo zničeno k nepoznání, takže nebude co identifikovat, či pohřbít.
Moje rodina dostane velmi drahý smuteční věnec modrých a žlutých růží (ty mám moc ráda), nádhernou kondolenci a samozřejmě trochu peněz, jako výraz soucitu. Někdo z mých takzvaných přátel – vrahů bude mít dojemnou řeč na rozloučenou o tom, jak tragická je moje smrt a jak budu všem chybět a má matka jí nebude vnímat.
Bude myslet na to, že jediná šance na přežití naší rodiny je mrtvá. Jediné dítě, které jí Společenství kdy dovolilo mít zemřelo a s ním i naděje na to, že by kdy ještě někdo někdy mohl nosit jméno Dayová.

Jak tu tak visím mezi Zemí na nekonečnem, přemýšlím o tom, co bude dál.
Rozeznám plynutí času?
Máma je už možná tisíc let po smrti stejně, jako moji přátelé a mě to připadá, jako bych tu byla chvíli. Třeba jsem tu jen hodinu, rok a třeba tisíc let.
Budu v tomhle těle až do konce trvání vesmíru a proč jsem tu vůbec zůstala?
To jsou všechny ty řeči o životě po smrti lži?
Záleží na tom, kde zemřete?
A znamená to tedy, že na tom místě pak musíte strávit věčnost?
To tedy nezávidím například těm, co uhořeli, nebo vypadli z nejvyššího patra nějakého mrakodrapu. Jejich věčnost se asi skládá ze samých pádů. Když dopadnou na zem a myslí si, že je už konečně po všem, začne to nanovo a oni opět stojí v nejvyšším patře a čekají na to, až se vše zase zopakuje. Možná po několika tisících pádech přijdou na to, že by tomu mohli zabránit, ale jsou už přeci tisíckrát mrtví, takže co to vlastně chtějí změnit?
Nemůžeme změnit svůj osud, ani svou minulost, vzít zpátky cokoli, co jsme kdy řekli, nebo udělali. Nejde to za života, natožpak po smrti. Můžeme změnit jen sami sebe, pokud to stihneme v tom velmi krátkém čase, který nám byl dán. Takže, mám být ráda, že jsem na tom takhle? Nevím.
Třeba někdo z těch, co takhle zemřeli (a je jich opravdu dost, i když to nikdo nikdy nepřizná), prožívá to samé, ale rozletěli jsme se všemi směry.
Není možné se s někým z nich spojit a jestli ano, tak jak?
Pokud jsem se za živa považovala za normální, obávám se, že po smrti přijdu o rozum. Napadají mě teď zvláštní myšlenky.
Věci na které jsem nikdy před tím ani nepomyslela, se mi najednou vybavují tak jasně.
Že bych zmoudřela? No to asi těžko.

Jednou se mi o tom zdálo.
Letěla jsem vesmírem jen tak bez jakéhokoli dopravního prostředku a nejspíš jsem měla na sobě to, co doma obvykle nosím. Mohla jsem normálně dýchat a slyšela jsem zvuky, i když vím, že tady žádné slyšet nemůžu.
Ty rozpory mi ani tak nevadí, protože sny jsou právě o takových věcech. Popírají veškeré zákony a právě proto jsou tak úžasné.
Kolikrát jsem se těšila na večer až půjdu spát a mnohdy se budívala naštvaná, když mě třeba něco ze spánku vyrušilo.
Zkrátka v tom mém snu jsem se chtěla někam dostat. Nezáleželo na tom, kde jsem a proč, nebo kam chci jít. Důležité bylo, že jsem našla cestu a věděla jak se po ní vydat. Napadlo mě, že stačí jen pomyslet a stane se cokoli, co budu chtít. A stalo se to.
V tom snu to fungovalo. Teď nemám nad ničím kontrolu. Dokonce nemám ani sny. Nepamatuji se totiž, že bych spala.
Smrt je jedno dlouhatánské bdění.
Už asi vážně cvokatím.
Zase se směji.
Je to zvláštní. Slyším svůj smích, ale vím, že to prostě není možné. Přemýšlím o tom, jestli mi za pár tisíc let bude vadit ten výhled.
Hvězdy - samé hvězdy všude kolem.

Diana má teď asi stejný problém. Naposledy jsem jí viděla těsně před smrtí. Byly jsme v přechodové komoře číslo tři na páté palubě Phobosu 1 - lodi naší společnosti.
Tyhle lodě se stavěly přesně na tom měsíci Marsu, kdyby vám snad název něco říkal. Téměř žádná gravitace byla ideální pro stavbu lodí, které jsou určeny jen do vesmíru.

Poté, co jsme osídlili Mars, dokázali jsme dokonale využít vše, co nám nabízel - tedy i jeho měsíce. Lidé už dokáží žít a přežít v prostředí s nízkou, nebo vůbec žádnou gravitací o mnoho déle, než dávní vesmírní průkopníci. Problém z úbytkem vápníku a ochablostí svalové hmoty, jsme vyřešili někdy na konci jedenadvacátého století. Byl to tehdy velký triumf – jeden z mnoha. Otevřel lidem dveře do vesmíru, které byly do té doby jen pootevřené. Můžete strávit mimo planetu třeba i několik let a pak se klidně vrátit, aniž byste měli potíže se znovu přizpůsobit gravitaci. Nádhera!

Z Phobosu je překrásný výhled na Mars, i když někdo tvrdí, že se mu z toho měsíce točí hlava. Není to samozřejmě myšleno doslova. Má to co dělat s rychlostí jeho rotace kolem planety - s tím, že vychází na západě a zapadá na východě a takové ty věci. Je to takový kosmický žertík, kterých se v průběhu osidlování Sluneční soustavy vyrojily tucty.
Jednou jsem tam byla - na Phobosu, ale žít a pracovat? To ne. Měla jsem to štěstí, že jsem si mohla vybrat a já zatoužila spíš po planetě pod ním. Tam byla budoucnost a nejen moje.

Diana byla (a stále svým způsobem je) mojí dobrou přítelkyní už celou věčnost. Vlastně si ani nevzpomínám, kdy jsme se seznámily. Prostě vždycky patřila do mého života a mezi miliardami lidí, byla jednou z mála, které bych se nebála svěřit své myšlenky, nebo svůj život. I když jsme se kolikrát roky neviděly, věděly jsme, že ta druhá je tam někde, a že přijde, když bude potřeba.
Našly jsme si práci na Marsu. Jednalo se o výzkum rostlin, které dokáží přežít v prostředí mimo obytné kopule. Doslova nás to nadchlo.
V jednadvacátém století je tam vysadili první osadníci čistě ze zvědavosti. Byl to experiment, který neměl být dokončen za života těch, kteří ho započali. Nikoho však nenapadlo, že za pár set let by tyhle ani ne osmdesát centimetrů vysoké rostlinky, mohly hrát pro člověka a jeho přežití životně důležitou roli. Nejednalo se o počátky teraformace – ne tehdy.
Během následujících tří set let se ukázalo, že se jim nejen dobře daří, ale díky odlišným podmínkám na Zemi odkud pocházely a na Marsu, se vyvinuly v docela odlišný druh rostlin. Naše studie prokázaly, že kdybychom jim dali asi tak tisíc let a nechali je v jejich prostředí se vyvíjet, začaly by proces teraformace (tedy přeměny pro člověka neobyvatelné planety v planetu s dýchatelnou atmosférou) přirozenou cestou, bez zásahu člověka a jeho destruktivních metod.
Dobře, uznaly jsme, že tisíc let je dlouhá doba, ale to spíš záleží na úhlu pohledu. Moje, ani příští dvě, tři generace by se ještě nedožily jakékoli, ani nepatrné změny v přeměně Marsu. To samé ale platilo i v případě druhé varianty – totiž použití projektu Nula jedna.

Je to už pár set let stará myšlenka. Sestrojili jsme přístroje, které po přistání na Marsu začnou vypouštět skleníkové plyny a znečistí atmosféru. Planeta se ohřeje a doslova se změní tak, aby vyhovovala naší ješitnosti. Ve dvacátém století, kdy tahle teorie vznikla se myslelo, že by taková přeměna planety zabrala tisíciletí. V průběhu dalších století, se ta myšlenka zdokonalila, takže výsledky, které by znamenaly, že se tam budeme moci přestěhovat a bez problémů tam žít, by se dostavily už po dvou stech letech.
To je poměrně dlouhá doba v porovnání s délkou lidského života, ale strašně krátká z hlediska stáří Marsu.
To proto nám těch tisíc let nepřišlo zase tak dlouhých. Tři miliardy let se na povrchu neděly téměř žádné větší změny, když nepočítáte celoplanetární písečné bouře, které trvají pár dní, nebo také celý rok (ale ty jsou tam konec konců odnepaměti) a teď se má celá planeta viditelně změnit za dvě století? To nám připadalo jako naprostá šílenost, když uvážíme, že se tam navíc vyvíjel nový druh.
A právě o něj nám šlo.
Chtěly jsme najít řešení, které by ty rostliny nezabilo. Tvůrci projektu Nula jedna ale právě počítali s tím, že vyhynou. Byli ochotni vyslat na Mars skupinu, která by po započatí jejich varianty přeměny, sledovala jejich zánik.
Tehdy nás to strašně rozzuřilo, protože stejně tak tam mohli poslat lidi, aby se pokusili zachránit něco, co začalo už přeci tak hrozně dávno. Něco, co by pro jejich potomky mohlo znamenat záchranu až na Zemi, ve Sluneční soustavě, ani v kolonii na Centauri 3 nebude místo pro stále se rozrůstající druh.
Vůbec nepřemýšleli o tom, kolik možností využití by nabídly.

Přiznejme si, že hledání nových planet je sice úspěšné už přes tři sta let, ale zatím se podařilo najít „jen“ 1021 plynných obrů různých velikostí, podobných Jupiteru, nebo Saturnu. Někdy s prstenci, nebo i bez nich.
Některé planety mají desítky měsíců, na které se možná jednou snesou lodě pozemšťanů jako hejno kobylek a vyplení jejich nerostné zdroje. To se ale nestane dřív, než za pár set let.
Dále se podařilo objevit 316 planet podobných Měsíci, nebo Merkuru. Jsou to zaprášené světy bez života, poseté stovkami malých i velkých kráterů, které vznikly už strašně dávno. Nám dnes jen připomínají dobu vzniku vesmíru, ale přežití nám zajistit nemohou. Takové planety jsou obvykle velmi blízko svých mateřských hvězd a rozdíly mezi teplotami ve dne a v noci, se počítají v rozmezí až stovek stupňů Celsia. Život, jak ho známe, na nich nikdy nebyl a nikdy nebude možný.
Velké naděje se vkládaly do poslední skupiny planet. Z nekonečných hlubin vesmíru se jich ale vynořilo jen 27 podobných Zemi. Z toho jen 12 z nich má vyhovující podmínky pro lidský život. Tím myslím vzdálenost od mateřské hvězdy, složení atmosféry, přítomnost vody a vegetace na povrchu, gravitaci a ještě desítky faktorů, které dělají planetu pro lidi vhodnou.
Je v tom však další háček.
Kromě dvou jsou všechny velmi daleko na to, abychom se k nim dostali dříve, než za několik lidských životů. Je sice pravda, že se připravoval projekt pro osídlení jedné z těch deseti vzdálenějších. Byla postavena obrovská kosmická loď, vybráni dobrovolníci a naloženy tuny zásob všeho druhu, ale jak to dopadlo, to už jsem bohužel neměla možnost zjistit. Mohu jen doufat, že dobře a že se k některé z nich podaří bezpečně doletět.
Nad lodí, která se takhle vydá do neznáma, bude totiž viset obrovský otazník. Nemůžeme s jistotou tvrdit, nejsou-li už některé z těch planet obydlené. Naše technická vyspělost ještě není na takové úrovni, aby tohle dokázala rozlišit. Můžeme jen vybrat cíl a zamířit k němu.

Co se však stane, pokud svět, ke kterému se rozhodneme letět, bude už obydlený?
Lidé poletí stovky let, aby se pak obrátili a zamířili zpět k Zemi?
Nebo bude následovat dohoda o sdílení planety dvěma třeba úplně odlišnými druhy.
Budou lidé prosit o azyl, aby mohli v klidu dožít ve světě, ke kterému se vydali jejich předkové před stovkami let, nebo se stanou oběťmi nehody ještě někdy během své cesty k cíli?
Je tu mnoho možností a ještě více nezodpovězených otázek.

V této chvíli můžeme být šťastní, že nám snad souhra náhod dopřála, že v našem blízkém sousedství vznikly hned dvě planety, které by mohly být nazývány domovem.
Jsou vzdáleny čtyři světelné roky od Země.
Centauri 4 se svými původními obyvateli, je velmi podobná Zemi. Jsou tam jen dva kontinenty, ale podíl vody a pevniny na planetě, je téměř shodný s pozemskými hodnotami. Atmosféra je trochu bohatší na kyslík a život, který se tam vyvinul, je lidský. Jsme si podobni vzhledově a anatomicky, protože náš vývoj se ubíral přibližně stejnými cestami, ale jinak jsme docela odlišní.
Tamní obyvatelé mají úžasnou a tajemnou minulost, zvyky, kulturu a náboženství stejně, jako obyvatelé Země. Ale jaký osud nás čeká, to je ve hvězdách.
Ve své dlouhé historii prožili jen málo konfliktů, které by jejich společnost výrazněji negativně poznamenaly. V historii jejich světa není místo pro světové války, epidemie, (které by byly zapříčiněny způsobem jejich života), nebo terorismus. A to je jen slabý výčet věcí, o jejichž existenci lidé vědí, ale které v jejich společnosti prostě nemají místo.
I přesto všechno nejsou na Centauri 4 známky přelidnění.
I když obě planety z hlediska technického vývoje dělí jen tři století (lidé ze Země jsou ti starší), vývoj duše (dá-li se to tak nazvat a pokud něco takového vůbec existuje) a osobnosti obyvatel Centauri 4, je před pozemšťany o tisíce let napřed.
Vypadají jako my, ale nejsou námi.
Vyvinuli jsme se na dvou planetách a máme docela odlišný způsob života. Na Centauri 4 je a vždycky byl život ať už člověka, nebo zvířete posvátný a jako takový i chráněn. Zločinnost už téměř neexistuje. Jejich zvláštní otevřenost a přístupnost na první pozemšťany, kteří tam přiletěli, nezvykle zapůsobila. Nevadí jim dělit se o cokoli, na rozdíl od chamtivosti a lhostejnosti některých… vlastně většiny lidí.
Říkají, že za pár tisíc let, se i lidé na Zemi naučí vážit si hodnot, které teď považují za podružné. Jejich děti jsou odmalička vychovávány k toleranci k ostatním. Na Centauri 4 nikdo nezná samotu, rasovou nesnášenlivost, nebo lhostejnost k těm slabším. Pro tělesně, nebo duševně postižené se nestaví domy za vysokými zdmi a ploty, které je od vnějšího světa záměrně izolují. Takoví lidé zůstávají se svými rodinami, které se o ně starají. To stejné platí o péči o přestárlé občany, kteří jsou ve společnosti vážení a pro mladší generace jsou zdrojem inspirace a poučení. Nejsou věcmi, kterých se lidé zbavují, když je už péče o ně přestane bavit.

Na otázku: proč se bytosti sobě tak podobné, vyvíjely po celé miliony let tak blízko sebe (z hlediska vzdáleností ve vesmíru) a přeci úplně jinak, odpovědět nedokážu.
Možná to byla náhoda.
A možná něčí záměr.

Byli na počátku výzkumu vesmíru. Zkoumali teprve nejvzdálenější planety své sluneční soustavy, když před šedesáti lety vstoupila do jejich systému loď s lidskou posádkou.
Nad všeobecná očekávání a strach z neznámého, dopadl první kontakt víc než dobře. Za deset let se uzavřela smlouva o spolupráci a vzniklo Společenství Země – Centauri. Centauri 3 se po dohodě stala kolonii Země. Pozemšťané jim za to poskytli některé výdobytky své civilizace – jako třeba knihovnu obsahující poznatky ze všech možných vědních i nevědních oborů, obrovské množství mýtických příběhů všech možných ras a kultur, několik různých pohledů na náboženství, odlišné názory na život a smrt, poznatky z medicíny, nebo třeba encyklopedii kulinářských zázraků modré planety a mnohé další.
Jejich hostitelé jim zase vyšli vstříc v žádosti o zřízení výzkumné stanice na třetí planetě. V současné době tam žije stálý vědecký personál, který se zabývá i mimo jiné, hledáním nových planet pro kolonizaci, nebo spíš pro výzkum a případné osídlení (kolonizace je hrozné slovo).
Studují tamní floru, faunu a prý jsou tam i zbytky jakéhosi tisíce let starého osídlení, které je třeba prozkoumat. Také se tam přesunulo pár soukromých projektu o kterých toho moc nevím.
Lidé tam dělají věci, které jim samotným přinesou tak možná dobrý pocit z vykonané práce, ale jejich dětem a dalším generacím, dají možná šanci na úplně jiný způsob života. V kombinaci s vlivy jaké na ně mají obyvatelé čtvrté planety, si dokáži docela živě představit, že budoucnost by mohla být určitě hodně zajímavá.

Jenomže jak už to na Zemi bývá, většina lidí o budoucnosti svojí, nebo svých dětí moc nepřemýšlí.
Teď je tu přítomnost a planeta Mars. Nabízí se způsob, jak ji změnit k potřebám lidstva v relativně krátkém čase.
Takže, co s tím?
Nejprve se nám s Dianou podařilo všechno zveřejnit. Asi tak rok se vedly bouřlivé diskuse na téma Máme zabít sami sebe? V tisku a jiných médiích, se často objevovaly titulky jako:
Odsuzujeme naše děti k smrti?
Lidstvo – vlci v rouše beránčím:
Nezabíjejte Mars!
Některé články byly pravda dosti přehnané a jejich obsah často hraničil až s čímsi paranormálním. Například jeden horlivý novinář, jehož koníčkem bylo časté používání nejrůznějších přívlastků, přirovnal Mars k živé bytosti a rostliny na jeho povrchu k částem jeho těla. To, že se připravoval plán na likvidaci těchto rostlin, mu připadalo, jakoby tvůrci projektu Nula jedna chtěli Mars nějakým bizardním způsobem zmrzačit.
Někteří, z řad veřejnosti se toho samozřejmě chytli a začali pořádat demonstrace a podpisové akce.
Jenomže… všechno skončilo dříve, než-li to mělo, nebo mohlo mít vůbec nějaký vliv.
Asi jsme se nesnažili dost, protože jsme u lidí vyvolaly jen málo pozitivních, (nebo vlastně jakýchkoli) reakcí. Asi proto, že většina z patnácti miliard lidí, kteří jsou roztroušeni po Sluneční soustavě, nikdy na Mars nevkročila a nikdy nevkročí. Většinou nemají důvod, nebo je existence nějakých rostlin vůbec nezajímá.
Jediný světlý bod v našem tápání ve tmě, se ukázal tehdy, když někteří čelní představitelé Společenství o odložení Nula jedničky na chvíli zauvažovali.
Jenomže vedoucí představitelé, ať už vedou cokoli - třeba i mezihvězdné spojenectví Země – Alfa Centauri, nakonec nejsou ti, kteří rozhodnou o jeho osudu. Jsou to jejich zástupci, našeptávači a manipulátoři, kteří stojí kdesi v pozadí a víc, než osud lidí, kteří jim věří a spoléhají na jejich rozhodnost, je zajímá jejich vlastní malý prospěch. Právě jeden takový (už ani nevím, jak se jmenoval), se jednoho květnového rána roku 2359 rozhodl, že Karen Dayová a Diana Deen Novaková představují hrozbu nejen pro budoucnost projektu teraformace Marsu, ale i celého lidstva a měly by tedy být uklizeny na nějaké méně viditelné místo - třeba do kolonie na Centauri 3.

Nevadilo nám to. Měly jsme dojem, že bychom mohly působit i odtamtud. Pořád tu byla naděje, že něco, co jsme na Zemi prohlašovaly, vzbudilo zájem.
Dělaly bychom nějakou obyčejnou práci a mimo jiné plánovaly tichou pomstu za naše přemístění. Třeba bychom se i jednou mohly vrátit na Zemi? Možná bychom našly spojence na Centauri 4, protože oni si přeci váží života jiných druhů stejně, jako svého vlastního a mohli by mít tedy větší zájem na záchraně těch rostlin. Naděje.
Až na ten malý zádrhel. Na Centauri 3 jsme nikdy nedoletěly. Někde mezi naším domovem a vyhnanstvím, jsme započaly docela jinou cestu.

Když o tom tak přemýšlím, dokážu se na sebe podívat z vnějšku.
Visím v nicotě sama před sebou a hledím do mrtvých očí. Jsou otevřené a to, co viděly naposledy bylo děsivé.
Viděly osud. Viděly hvězdy. Viděly smrt.
Když se mi to stalo poprvé, hrozně jsem se vyděsila.
Mě ani tak nevadí ten pohled na mladé ženské zmrzlé tělo s výrazem hrůzy ve tváři, se zmrzlými vlasy, trochu schoulené - jakoby někde ve středu toho klubka měla být vzduchová kapsa a tedy i naděje na život, s pokožkou našedlou a popraskanou, s rukama před obličejem bránícími očím, aby viděly.
To ne.
Mě děsí, že JÁ VÍM komu to tělo patří.
Někdy, když si uvědomím svou situaci, křičím a někdy se zase rozesměji.
Je to známka šílenství? Nebuďte směšní. Mrtví nemůžou zešílet.
Nemůžou? Vážně? A zmínila jsem se už o těch hlasech – o mém druhém Já, které je na té dlouhé cestě mým společníkem?

Uvažuji.
Ledaže bych nebyla mrtvá.
To se pleteš Karen. Podívej se na sebe..
Jenomže, co když opravdu nejsem mrtvá?
To snad nemyslíš vážně!
Hádám se sama se sebou o něčem, co je přeci tak zřejmé, ale když o tom pochybuji, dává mi to naději, byť strašně malou na to, že by to všechno mohlo být přeci jen trochu jinak.
To by se o mě vědci poprali.
Není mrtvá ani po věčnosti strávené v tom nejagresivnějším prostředí, jaké člověk zná. Není mrtvá, když nedýchá, nic nejí, nepije a nespí. Ale proč necítím zimu?
Protože jsi po smrti. To tě ani tohle nepřesvědčí?
Kdyby to nebylo skutečné, kdyby to byla jen nějaká simulace, určitě by mě záměrně nevystavovali teplotě hluboko pod bodem mrazu. Nebo ano?
Jak můžeš takhle přemýšlet Karen?
Ano. Jak můžu. Kdyby to byla simulace, určitě bych se sama se sebou nehádala.
Pamatuji si svou vraždu. Dokáži si vybavit i tvář svého vraha a na jméno… na to bych si také časem vzpomněla, ale… nemám to komu říct! Možná by to ani nikoho nezajímalo.
Je to prosté. Jsem mrtvá a naše dokonalá společnost zase předvedla své umění v klamání vlastních lidí.
Tak už ti to konečně došlo.
Teď myslím na svou rodinu a na život, který neprožiji a zlobím se.
Ne. Nenávidím!
Ukradli mi budoucnost. Ten, který nás 16. května 2359 o ni připravil, se o dva dny později vrátil domů na Zemi ke svému dítěti a žije dál svůj nicotný život poznamenaný lidskou krví a vůbec ho netrápí to, co udělal.
A proč by ho to mělo trápit ty hloupá?
Zmlkni už!
Možná se opravdu zblázním.
Proč… Proč nikdo z posádky Phobosu jedna ani na chvíli nepochyboval o tom, že to, co se nám stalo, nebyla nehoda?

Tak teď už s jistotou vím, že letím.
Cítila jsem náraz. Někde – stovky světelných let odtud, vybuchla supernova. Zemřela hvězda a rázová vlna z výbuchu, který ale nastal staletí před mým narozením, mi udělila jakousi rychlost. Škoda, že se nemůžu bavit tím, že bych počítala, kdy a kam doletím.
Začínáš být docela morbidní Karen.
A tobě to vadí?
Pane bože. Ptám se vlastně sama sebe. To čekám odpověď, nebo co?
Nevím, kde přesně jsem a hlavně jak dlouho. Výhled je pořád stejný, ale od výchozího bodu mě musí dělit už pořádný kus cesty. To byla jen trocha černého humoru pro moje druhé já.
Ze začátku mi dělala společnost dost často, ale v poslední době se mnou už moc nemluví.
Alespoň se pohnu z místa.
Ale ne. Měla bych asi vážně nechat toho vtipkování, nebo se vrátí. Ale… Odešla vůbec?
Kde to asi jsem?
To bude otázka na příštích X let. A nikdy na ni nedostanu odpověď.

Mohla bych si vzpomenout? Pamatuji si ještě ty obrazy? Kdysi jsem ve svém pokoji… Kde? Doma? To je takové hřejivé slovo, ale už nevím, co znamená. Bylo to místo, kde mi bylo dobře, ale nevzpomenu si, jestli to bylo doma, nebo někde jinde. Měla jsem tam knihovnu.
Některá slova jsem zapomněla.
Nepamatuji si už, jestli se tomu tak říkalo, ale ty věci - ty knihy v ní, byly úžasné. Většina z nich pojednávala o vesmíru.
Tohle slovo si pamatuji a asi ho nezapomenu nikdy.
Byly v nich překrásné fotografie mlhovin, planet a vzdálených galaxií, výbuchů hvězd, zatmění Slunce a Měsíce, spousta ilustrací zobrazujících věci, které buď neexistovaly, nebo se nacházely kdesi v hlubinách kosmu a které lidské oko zatím vidět nemohlo. Obrazy, které se zrodily a žily v představách člověka, hledícího do budoucnosti a na daleké světy, jež nikdy nenavštíví.
Asi teď budu hledat v paměti, který z těch obrazů se mi líbil nejvíc.

Myslím si.
Ne. Jsem si jistá, že se duše člověka, nebo alespoň moje vlastní, nachází v mozku. Já bych určitě neřekla duše, ale spíš vědomí, podstata – to, co jsem. Nebo spíš to, co jsem byla, co ze mě zbylo.
Ano. To je to pravé slovo, které mě vystihuje - zbytek.
Duše zavání náboženstvím a já věřící nejsem, i když víru neodsuzuji. Mám dojem, že by lidé po celá ta tisíciletí nemarnili čas, prostředky a tisíce lidských životů na budování všelijakých svatostánku pro nic a pro nikoho. Nesnažili by se, kdyby nebyli přesvědčeni o tom, že tam nahoře je někdo, nebo něco, co je sleduje a za jejich úsilí je po zásluze odmění, až přijde čas.
Možná, že to co lidé nazývají Bohem, je vlastně jedno obrovské vědomí skládající se s částeček každého, kdo zemře. Proto se říká, že bůh je vševědoucí a vševidoucí. Miliony duší se spojí v jednu – obrovskou inteligenci a nekonečné vědomí všeho.
Jenomže mě nestačí takové ujištění.
Asi jako každý vědec, potřebuji nějaký důkaz. O všem.

Kdysi lidé hledali duši.
No vážně! Hledání duše, které nevedlo nikam. Ve dvacátém století a vlastně i v jednadvacátém se na toto téma objevilo mnoho zajímavých i naprosto šílených teorii, ale dokázat je prakticky, to byl oříšek.
Zatímco věřící část vědeckého světa zastávala názor, že když se po smrti těla zmrazí mozek, uchová se tím i duše zemřelého, naprostí bezvěrci na to šli jinak.
První skupině šlo o to uchovat mozek, jako zdroj vědomostí a vědomí. Měli dojem, že tam je ta pravá podstata lidského bytí a tedy není zapotřebí uchovávat staré a nepotřebné tělo. Až přijde čas, tělo se prostě naklonuje, nebo vyrobí nějakým jiným způsobem a pak se k němu připojí hlava. Potom už stačí ho jen oživit A rázem je tu úplně ten samý člověk, na vlas stejný, jako kdysi. Jak prosté. Jenomže…
Vzhledem k tomu, že se nikdy nepodařilo takto zmrzlý mozek znovu připojit k novému tělu a oživit, nevím jestli ti lidé neměli své názory přehodnotit dřív, než sami skončili v mrazácích. Možná, že by většina z nich dala přednost pěkně přirozenému biologicky - hnilobnému rozkladu dva metry pod mramorem duše neduše.
Co se vlastně stalo s jejich hlavami?
Druhá část vědeckého světa uchovávala své tělesné schránky celé. Možná byli na lepší cestě k jakési nesmrtelnosti, ale stejně jim to také moc nepomohlo. Za časů mého dětství, se začalo z rozmrazováním prvních šťastlivců, kteří na to čekali přes tři sta let. Bylo jich tehdy asi dvacet, ale celý ten proces přežili jen čtyři.
Museli se asi divit, jak se lidé a svět kolem nich změnil, co zameškali, o co díky bohu přišli a co všechno se budou muset naučit.
Ostatní většinou zemřeli na šok při oživení, nebo krátce po něm. Někteří měli své tělesné schránky tak poškozené, že nepomohla ani nanotechnologie, nebo naklonování celého těla ze zdravých buněk, které byly získány někdy v prvních letech života a uchovávány v chladu po celá staletí, aby se nakonec zjistilo, že je to k ničemu.
Opravdu smůla.

Z mého mozku toho moc nezbylo.
To mě vážně mrzí Karen.
A je zase tady.
Je to už jen zmrzlý kus nepoužitelného genetického odpadu a já si i přesto vybavuji vzpomínky - to je úžasné!
To s tou duší, nebo vědomím, nebo jak tomu mám říkat, je ale jen můj názor, se kterým se také nemůžu nikomu svěřit. Možná jsem něco objevila, ale nikdo se to nikdy nedozví.

Asi mě mé mrtvé oči klamou, ale zdá se, jako bych se přibližovala k nějaké hvězdě. Moment… Asi to bude pravda!
Musím letět rychleji, než jsem si myslela, protože ať už je ta rychlost jakákoli, budu na její oběžné dráze za nějakých pár tisíc let.
Ale co se stane pak?

V každé galaxii se v novu promění průměrně jedna hvězda za sto let. Právě to se teď stalo v Mléčné dráze. Na druhém konci naší Galaxie se právě v novu proměnila docela bezvýznamná hvězda střední velikosti. Miliardy let svého života završila obrovskou explozí, která zničila všechny její planety i život na nich – (pokud tam ovšem kdy nějaký byl). Stalo se tak právě ve chvíli, kdy kolem prolétalo mrtvé tělo Diany Deen Novakové.

A já bych přísahala, že jsem ten výbuch viděla. Celé ty věky jsme se od sebe vzdalovaly a já se teď blížím také k nějaké hvězdě.
Možná, že se nepromění v novu, ale každopádně přitáhne mé tělo svou gravitací a nakrmí se hmotou, kterou představuje.
Bylo by lepší, kdybych skončila jinak.
Proč mě to trápí?
Jsi ješitná, proto nad tím neustále přemýšlíš.
Jsem mrtvá celé věky, proč bych si teď měla dělat starosti s tím, jak skončí mé tělo?
Vždycky ti záleželo na tvém těle Karen.
Snad se bojím o svou duši?
A o tělo.
Dobře, tak i o tělo. Ať je po tvém. Záleží mi ale i na tom, co mám uvnitř.
Jsi a byla jsi jenom kus ledu. Jak za živa, tak i po smrti. To, co bylo uvnitř, vyprchalo z tvého těla ve chvíli, kdy jsi naposledy vydechla. Tohle přeci musím vědět. Byla jsem u toho.
Nebudu si tě všímat.
A já tu budu pořád. Nezbavíš se mě. Jsem tvou součástí, jako třeba tvé zmrzlé vlasy, které se kdysi chvěly v poryvech větru, nebo jako tvá kůže.
Nejsi tady.
Vzpomínáš si, jaký to byl pocit, když jsi cítila ten chlad? Nemyslím teď po tisíciletích, ale tehdy? To proto jsi se schoulila do klubka – v chabé naději, že ti to pomůže.
Proč mě už nenecháš na pokoji!
Protože já jsem ty.
Než jsi ohluchla, slyšelas svůj vlastní výkřik a než jsi oslepla, viděla jsi svou budoucnost. Nepřemýšlíš někdy o tom, co cítila Diana? Držela se do poslední chvíle, lapala po dechu. Viděla tě mizet v temnotě a pak…
Já mám duši a ty nejsi její součástí!
Vytáhli vás z postelí ještě rozespalé a přestože jste měly tisíce otázek, neodpověděli vám ani na jedinou. Můžeš být šťastná, že já znám všechny odpovědi Karen.
Zbylo ze mě něco?
Mluvíš se mnou?
Znáš odpovědi, tak odpověz. Mám duši?
Pokud si uvědomuješ sama sebe, pak z tebe určitě něco zbylo.
A kdo jsi pak ty?
Já jsem to, co jsi ta celá léta dusila v sobě. Jsem tvoje noční můry, obavy a nenaplněné sny. To jsem já. A teď… teď jsem volná.
Dají se ale tyto zbytky vědomí za něco takového vůbec považovat? Existenci lidské duše nikdy nikdo neprokázal. To jen já si v téhle vesmírné samotě o něčem takovém sním.
Samozřejmě, že každý člověk je jedinečný a vzácný a takové ty věci, ale řekla bych, že spíše, než zániku své tělesné schránky, bojím se toho, že se nestanu základem života na některé planetě po konci vesmíru.
Přesně o tom jsem mluvila. Starost o tělo.
Když tak nad tím přemýšlím, bojím se, že nebudu „věčná.“
Pud sebezáchovy i po smrti.
No, člověk se pořád učí.

Tak tedy, mám teď na tu hvězdu skvělý výhled. Pořád se přibližuje a ve své hrozivosti je překrásná.
Za pár set let snad rozeznám, jestli má planetární systém a o několik dalších století později, proletím kolem nejvzdálenější z nich. Možná, že tam někdo žije. Možná… To je nejstrašnější slovo v celé lidské historii hned po „co kdyby“.

Co kdyby… jsem si nevybrala tu práci na Marsu? Byla bych teď na Zemi a měla budoucnost, kterou si ani nedokážu představit a byla bych na živu.
No, vlastně třeba ne, ale kdo může z jistotou říct, co by bylo, kdyby…
Stačí jen maličkost a vůbec se nenarodíte.
Je to zvláštní. Za celé ty věky samoty opravdu přemýšlím jen o dvou věcech. O tom, co kdyby a o tom proč. To jsou paradoxy, které určily, že jsem teď tady a že jsem na tom takhle.
V životě, ale ani po smrti nemáte žádné jistoty. Já si například myslela, že přečkám další Velký třesk – pokud je ta teorie vůbec pravdivá, ale jak to tak vidím, bude to úplně jinak. Také jsem se vždycky bála nočních můr. Teď jsem tu s někým, kdo je ztělesňuje a už strach necítím. Dokonce necítím ani zlobu a nepřemýšlím nad svým osudem.

Hvězda se pořád přibližuje a já za celé ty věky cítím, že jsem unavená. Kdysi jsem se sama sebe ptala, jestli mi bude vadit ten výhled – hvězdy, samé hvězdy.
Ne.
Nevadí mi, právě naopak. Teď konečně vím, kam patřím. Vrátila jsem se domů. Ano domů.
Z hvězd jsem vzešla a tam také zakončím svou existenci.Povídka byla zobrazena již krát

další scifi
zpět na úvod